W jaki sposób odebrać zwrot podatku z PIT?

Katarzyna Sudaj 26.02.2020 09:27 (aktualizacja: )

Najprostszym i najpopularniejszych sposobem jest podanie numer konta bankowego, na który urząd skarbowy wykona przelew z kwotą równą wielkości nadpłaty podatku wynikającą z deklaracji rocznej PIT. Czy to jedyny sposób? Jak uchronić się przed opłatą za przekaz pocztowy?

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2019.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Jeśli w rozliczeniu rocznym zeznania PIT wyjdzie nam nadpłata podatku dochodowego, którą fiskus powinien zwrócić, mamy co najmniej trzy sposoby, by go otrzymać. Najczęściej podatnik podaje numer rachunku bankowego, na który skarbówka dokona zwrotu podatku.

» Gdzie wpisać numer konta do zwrotu podatku z PIT?

Z pewnych względów niektóre osoby mogą nie posiadać bądź nie chcieć ujawniać numeru swojego rachunku bankowego. Wówczas mogą wybrać zwrot za pośrednictwem przekazu pocztowego. Jednak ta droga wiąże się z opłata pobieraną przez Pocztę Polską za dostarczenie środków pieniężnych, więc kwota zwrotu będzie uszczuplona.

Zwrot przekazem pocztowym niższy o koszty przekazania

Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu zgodnie z art. 77b § 4 Ordynacji podatkowej.

Pamiętaj! Zwrot nadpłaty podatku na konto bankowe nie jest obowiązkową drogą otrzymania pieniędzy z urzędu skarbowego. Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie ma obowiązku posiadania rachunku w banku.

Co zrobi US, jeśli nie wpiszemy numeru konta w aktualnie składanym PIT?

Jeśli w aktualnie składanym zeznaniu PIT-37 podatnik nie poda rachunku osobistego właściwego do zwrotu nadpłaty, zwrot nastąpi na wskazany w poprzednich latach rachunek bankowy podatnika albo przekazem pocztowym, chyba że podatnik zażąda zwrotu nadpłaty w kasie.

Odbioru gotówki w kasie urzędu skarbowego trzeba zażądać

To właśnie jest trzecia możliwość – osobista wizyta w urzędzie skarbowym i odbiór gotówki w okienku kasowym. Nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli nie wskazano rachunku, na który ma zostać zwrócona, podlega zwrotowi w kasie (art. 77b § 3 Ordynacji podatkowej).

Rozliczenie roczneOdliczenia w PIT