Limity podatkowe 2024. Mały podatnik VAT ponad 400 tys. zł mniej

Fiskus może uznać, że sprzedaż gruntów to działalność gospodarcza. I nałożyć podatek – wnioski płynące z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mogą nie spodobać się podatnikom, którzy zamierzają zbyć więcej gruntów lub prowadzą spór z organami skarbowymi.
Sprzedaż gruntów może zostać potraktowana jako działalność gospodarcza, choć zależy to od wielu okoliczności. Trybunał Konstytucyjny wskazuje by przepisy podatkowe interpretować na korzyść podatnika. Jednak jednocześnie wskazuje że definicja działalności gospodarczej z ustawy o PIT jest zgodna z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko w sprawie uznawania sprzedaży gruntów za działalność gospodarczą. Sprawa dotyczyła obciążania podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaży gruntów. Na gruncie wydanego orzeczenia fiskus nadal będzie mógł kwalifikować dokonywaną przez osoby prywatne sprzedaż kilku nieruchomości, jako zorganizowaną działalność gospodarczą.
Źródło: shutterstock
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pojęciem działalności gospodarczej rozumie się:
działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, (…) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów (…)”.
Z uwagi na to że definicja wskazana powyżej jest ogólna często dochodzi do sporów między organami skarbowymi a podatnikami, którzy dokonują sprzedaży kilku nieruchomości. W wielu przypadkach fiskus uznaje że sprzedaż np. kilku działek to to działalność gospodarcza. Zgodnie z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego organy skarbowe powinny konkretnie uzasadnić, co przemawia w danym przypadku za przyjęciem że sprzedaż traktowana jest jako działalność gospodarcza.
Trybunał w wydanym orzeczeniu zaznaczył, że w każdym przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, należy je interpretować na korzyść podatnika, stosując zasadę "in dubio pro tributario" z art. 2a ordynacji podatkowej.
- Każda zatem transakcja związana ze sprzedażą nieruchomości powinna być rozpatrywana indywidualnie, z uwzględnieniem całokształtu okoliczności z nią związanych, w tym czynności podjętych przez sprzedającego przed dokonaną sprzedażą – wskazali sędziowie.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lipca 2022 r. Sygnatura akt: SK 20/19
NieruchomościPodatki 2022Płatnik PIT