Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Sezon wakacyjny sprzyja sezonowej sprzedaży warzyw i owoców, uprawnianych często własnoręcznie na przydomowym ogródku. Czy taka działalność powinna zostać uznana za typową działalność gospodarczą, która jest opodatkowana podatkiem dochodowym?
» Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2021 r.
Okres wakacyjny jest idealnym czasem na uzyskanie dodatkowego dochodu ze sprzedaży warzyw i owoców, uprawnianych w swoich, przydomowych ogórkach. Czy działalność taka jest opodatkowana? Czy może podlega jakimś limitom?
» Opodatkowanie sprzedaży owoców i runa leśnego
Źródło: shutterstock
Co do zasady sprzedaż wszelkiego rodzaju warzyw i owoców w formie nieprzetworzonej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT. Działalność taka uznana jest bowiem za działalność rolniczą, która zgodnie z przepisami ustawy o PIT, jest całkowicie zwolniona z opodatkowania. To jednak nie wszystko. Zwolnieniu z podatku podlega również sprzedaż wszystkich dziko rosnących, jadalnych produktów leśnych. Mowa m.in. o grzybach, jagodach oraz wszelkiego rodzaju ziołach. Nie na przy tym znaczenia, czy sprzedaż dokonywana jest w gospodarstwie rolnym, czy też na straganach lub w przydrożnych budkach. Warto pamiętać, że odrębną kwestią jest sprzedaż produktów nabytych od rolnika i odsprzedanych dalej. Więcej na ten temat w artykule ,, Sprzedaż truskawek, czereśni, jagód - jak to rozliczyć?”.
W kwestii sprzedaży warzyw i owoców pojawia się jednak wyjątek. Chodzi o przychody z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Czym są te przychody? Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej są przeciwieństwem działalności rolnej. Dotyczą one bowiem m.in. uprawy warzyw i owoców w szklarniach, a także hodowli drobiu, czy prowadzenia pasiek. Aby jednak działalność taka była uznana za działy specjalne produkcji rolnej, musi ona przekraczać konkretną wielkość, określoną przepisami prawa.
Aktualnie obowiązującym rozporządzeniem, które wskazuje obowiązujące wartości działów specjalnych produkcji rolnej, jest rozporządzenie z dnia 25 listopada 2020 r. Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, obowiązujących w 2021 r. (Dz.U. 2020 poz. 2218). Rozporządzenie dostępne jest poniżej.
Źródło: dziennikustaw.gov.pl
Wątpliwości podatników budzi jednak kwestia udokumentowania dokonywanej sprzedaży sezonowej w sytuacji, gdy wystawienie paragonu jest niemożliwe. Sprzedawca w tym zakresie nie musi się martwić. Sprzedaż własnego produktu, uznana za działalność rolną zwolniona jest nie tylko z obowiązku podatkowego, lecz również z konieczności jej dokumentowania paragonem, czy fakturą.
Działalność nierejestrowanaPodatek PIT