Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Sejm uchwalił 12 listopada dniem wolnym od pracy

Katarzyna Sudaj

Posłowie przyjęli poprawki do ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy. Sklepy będą zamknięte, pracownicy będą mieli długi weekend, a pracodawcy liczą straty, zaś kadry muszą przeliczyć wskaźniki kadrowe.

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm zajmował się poprawkami Senatu z 27 października br. do ustawy  ustanawiającej dzień 12 listopada dniem wolnym od pracy i Świętem Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W dyskusji poprzedzającej głosowanie posłowie opozycji skrytykowali zarówno samą ustawę, jak i tryb jej procedowania oraz pośpiech we wprowadzaniu przepisów na ostatnią chwilę. Jednak ustawa wraz z poprawkami Senatu została przyjęta głosami partii rządzącej.

Nie trudno zgodzić się z tym, że faktycznie jest dużo zamieszania w tak naprędce wprowadzanych przepisach. Wiadomo, że tego dnia mają pracować szpitale i ambulatoria, jednak przychodnie zdrowia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. Pracownicy mają mieć wolne.

PIP: 12 listopada wolny dla pracowników handlu

Także pracownicy handlu będą mieli wolne tego dnia, a supermarkety mają być zamknięte. Tak zdecydował Senat skreślając artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada miały nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie, czy domy towarowe. Były co do tego wątpliwości, bo dni ustawowo wolne od pracy są określone w osobnej ustawie z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.).

Jednak Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek w wypowiedzi dla PAP potwierdził, że 12 listopada będzie dniem wolnym dla pracowników handlu, bo „do tego święta będzie odnosić się ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę ze wszystkimi jej konsekwencjami”.  

Kto ma powód do radości, a kto wręcz przeciwnie?

Jednak to nie koniec zamieszania. Podczas debaty sejmowej poseł Adam Szłapka słusznie zauważył, że ustawa zostanie ogłoszona najwcześniej 8 listopada, a więc dopiero wtedy będzie podstawa do tego, by sądy wysłały zawiadomienia do osób, których rozprawy miały się odbyć w poniedziałek 12 listopada.

Przypomnijmy, że świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych będą udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Otwarte będą także apteki.

Nie dziwi też niezadowolenie pracodawców. Obawiają się oni strat finansowych i wyższych kosztów pracy (nadgodziny i wyższa stawka za pracę w dzień świąteczny). Nagłe zmiany zaburzają rytm pracy i ustalane duże wcześniej grafiki pracowników na listopad.

Poza tym dodatkowy dzień wolny to konieczność przeliczenia wskaźników kadrowych nie tylko na listopad 2018 roku (np. wymiar czasu pracy czy dodatki za pracę w godzinach nocnych). Wpłynie to także na współczynnik potrzebny do obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownika. A jak słusznie zauważają eksperci – wielu pracodawców od początku roku wypłaciło już taki ekwiwalent. Co teraz? Czy muszą wezwać były pracowników i dokonać korekty? Niejasności jest naprawdę dużo.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta, a następnie do publikacji w Dzienniku Ustaw.

[aktualizacja 08.11.2018]: Prezydent Andrzej Duda już wczoraj wieczorem zdążył podpisać tą ustawę. A dziś rano jest już widoczna jako opublikowana w Dzienniku Ustaw z datą 7 listopada: Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 2117)

Wymiar czasu pracy