Sejm uchwalił nowe przepisy. Od lipca 2023 r. wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był wypłacany ostatnio od 1 września 2020 r. do 20 września 2020 r. Aktualnie rząd nie wydał kolejnego rozporządzenia, które wydłużałoby możliwość ubiegania się o zasiłek. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice? Co, kiedy przedszkole lub szkoła zostaną zamknięte z powodu koronowirusa?
» Zasiłek opiekuńczy skończył się 20 września. Co dalej?
Od 21 września 2020 r. o zasiłek można wnioskować jedynie na zasadach ogólnych. Opiekun może skorzystać ze świadczenia w związku z koniecznością zajmowania się dzieckiem na ogólnych zasadach – wskazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej. To oznacza, że nie ma już zasiłków, z których można było korzystać w związku ze stanem epidemii.
Źródło: shutterstock
Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać osoba, która musi opiekować się:
- dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
- dzieckiem niepełnosprawnym (tj. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza Twoje dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.
Inny członek rodziny to: małżonek, rodzic, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – pod warunkiem, że w czasie przebywa we wspólnym gospodarstwie domowym z opiekunem.
Zasiłek opiekuńczy otrzymasz niezależnie od okresu Twojego ubezpieczenia. W przypadku zasiłku opiekuńczego nie obowiązuje okres wyczekiwania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres:
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.
Okres opieki nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub chorym członkiem rodziny nie może przekroczyć 14 dni w roku kalendarzowym.