Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem Prezydenta. Praca zdalna i kontrola trzeźwości.

Pracownicze Plany Kapitałowe [PPK] budzą wiele kontrowersji, szczególnie od stycznia 2021 r., od kiedy to zaczęły dotyczyć także przedsiębiorców zatrudniających poniżej 20 osób.
Założenie jest proste: rozwiązanie ma być korzystne dla pracownika w przyszłości. W praktyce ten cel, na etapie wykonywania PPK, może zniechęcić potencjalnych oszczędzających.
Źródło: shutterstock.com
Argumentem za PPK miało być to, że dopłaty roczne i wpłaty powitalne korzystają ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47f ustawy o PIT. Zwolnienie to nie dotyczy jednak wpłat finansowanych przez pracodawcę, które i tak będą podlegać opodatkowaniu PIT jako przychód z nieodpłatnych świadczeń stanowiący konsekwentnie przychód ze stosunku pracy. Oznacza to, że mimo, iż wpłaty na PPK mają stanowić pewną lokatę na przyszłość dla pracownika, to w istocie lokata ta w zasadniczej większości i tak będzie opodatkowana.
Opodatkowanie to może być szczególnie dotkliwe dla osób poniżej 26 roku życia, których przychód do limitu 85.528 zł rocznie korzysta ze zwolnienia z PIT, a do którego wlicza się konsekwentnie wpłaty na PPK.
PIT 0 czyli ulga zerowy PIT dla młodych
Korzystne w tym rozwiązaniu pozostaje natomiast wyłączenie wszystkich wpłat na PPK, w tym wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez pracodawcę, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Autor: Marta Wojcieszek,
Specjalista ds. prawa podatkowego w TwentyTwenty
PPK emeryturaRozliczenie roczneOdliczenia w PITBez PIT dla młodych