Rozlicz PIT tam gdzie mieszkasz – zachęcają małe i duże gminy

Ewelina Czechowicz

Roczny podatek dochodowyPIT nie trafia w całości do skarbu państwa. Duża jego część zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony. Dlatego też samorządy zachęcają do rozliczeń swoich mieszkańców. Z jakich benefitów mogą skorzystać rozliczający PIT lokalnie?

Wiele miast w Polsce przygotowało w tym roku specjalne programy i zniżki dla osób, które rozliczą podatek wg miejsca zamieszkania. Zyskać można zniżki, rabaty lub dodatkowe punkty w rekrutacji do publicznych przedszkoli czy żłobków. Po co samorządowcy propagują rozliczenia u siebie? Kto na tym zyskuje i z jakich benefitów mogą skorzystać rozliczający podatki? Dla samorządów wpływy z PIT stanowią znaczącą część ich dochodów. Pieniądze te przeznaczane są m.in. na budżet obywatelski, trasy rowerowe, transport publiczny, edukację czy utrzymanie zieleni albo wkład własny przy inwestycjach z dofinansowaniem z UE. W czasie epidemii szczególnie podkreślane są przez samorządowców potrzeby, by PIT rozliczać wg miejsca zamieszkania. Wiele gmin udzieliło ulg w zapłacie podatków. Dlatego też wpływy z podatków z uwagi na epidemię maleją. 

Rozlicz PIT tam gdzie mieszkasz
Źródło: shutterstock.com

Gdzie rozliczyć PIT?

Deklaracji PIT nie trzeba rozliczać w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zameldowania, lecz według miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia danego roku podatkowego. Korzystając z tej możliwości, miasta i gminy zachęcają podatników niezameldowanych na ich terenie, a faktycznie mieszkających w ich obrębie, do płacenia podatków w danym mieście. Ważny nie jest meldunek w dowodzie osobistym, ale „centrum interesów życiowych” (osobistych i gospodarczych), czyli powiązania rodzinne, towarzyskie, aktywność społeczna i obywatelska oraz miejsce pracy zawodowej czy wykonywania własnej działalności gospodarczej. Samorządy w związku z rozliczeniami przygotowały specjalne karty i aplikacje mobilne. Sprawdziliśmy co oferują poszczególne miasta w Polsce podatnikom, którzy rozliczą  PIT wg swojego miejsca zamieszkania.

Poznań

Poznań w tym roku przygotowuje Aplikacją Poznaniaka/Poznanianki, która pozwolić ma na udział w miejskim programie wszystkim osobom rozliczającym podatki w Poznaniu. Program będzie zachęcał do udziału w życiu miasta i da możliwość na korzystanie ze zniżek. „Zestaw korzyści dla użytkowników aplikacji, którzy rozliczają podatki w Poznaniu, jest wciąż otwarty. Obecnie trwają ustalenia dotyczące tego, z jakich ułatwień i gdzie będą mogli korzystać. Wiadomo już, że będą mogli zdobyć dodatkowe punkty rekrutacyjne - ważne przy zapisywaniu dzieci do przedszkoli i szkół czy w rekrutacji do miejskich programów mieszkaniowych. W planach jest również możliwość pakietu darmowego postoju na parkingach buforowych oraz dłuższych bezpłatnych przejazdów rowerem miejskim” – podaje poznański magistrat.

„Chcemy, aby katalog ulg i zniżek był jak najszerszy, dlatego myślimy także o włączeniu do aplikacji oferty partnerów komercyjnych. Będzie to jednocześnie wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Nawet po uruchomieniu aplikacji nadal będziemy pracować nad coraz atrakcyjniejszym zestawem korzyści dla mieszkańców - podatników PIT. Zależy nam na tym, by rozliczanie podatków w Poznaniu wiązało się z konkretnymi korzyściami dla każdego, kto to robi” – wskazuje Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP Iwona Matuszczak-Szulc

Wrocław

Władze Wrocławia po raz kolejny zachęcają mieszkańców do rozliczania swoich podatków w stolicy regionu. Przekonują, że takie wsparcie miasta jest szczególnie ważne w kontekście niższych dochodów Wrocławia i wydatków związanych z epidemią koronawirusa. W tym roku Wrocław przygotował kampanię pod hasłem "Wrocław zależy właśnie od Ciebie! Rozlicz PIT we Wrocławiu". Zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i mediach pojawią się plakaty, reklamy oraz spoty z udziałem mieszkańców Wrocławia. Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreśla, że dochody z PIT są dla miasta niezmiernie ważne, gdyż stanowią 28 procent wszystkich dochodów Wrocławia. Łącznie jest to prawie 1,5 mld zł. „Każdy z nas może przyczynić się do wsparcia miasta, w którym mieszka i z którego usług korzysta. Dzięki jednemu rozliczonemu mieszkańcowi, do miejskiego budżetu trafia blisko 3200 złotych”. By rozliczyć się we Wrocławiu wystarczy skorygować w zeznaniu podatkowym adres zamieszkania. Władze Wrocławia przekonują, że takie wsparcie miasta jest niezwykle ważne, szczególnie w kontekście niższych dochodów Wrocławia i wydatków związanych z epidemią koronawirusa. Podatnicy rozliczający się w stolicy Dolnego Śląska mogą uczestniczyć w programie Nasz Wrocław, w ramach którego przez cały rok można korzystać ze zniżek do wrocławskich atrakcji i instytucji oraz raz w roku skorzystać z darmowych wejść m.in. do ZOO, Hydropolis czy Aquaparku. To także tańsze bilety okresowe MPK.

Łódź

W Łodzi rozliczający PIT będą mogli w tym roku korzystać z Karty Łodzianina, która zaczęła działać 1 marca.

Karta uprawnia do ponad 100 rabatów i bonusów, m.in. w miejskich teatrach na lodowiskach, basenach miejskich, Aquaparku Fala, Centrum nauki i Techniki EC 1 oraz Ogrodzie Zoologicznym ogłosiła na konferencji w poniedziałek prezydent Łodzi. Jak mówi Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska: "Kartę Łodzianina przygotowaliśmy dla wszystkich mieszkańców, którzy płacą tutaj podatki, łodzian z urodzenia i tych z wyboru. Karty będzie można użyć podczas codziennych zakupów, podróżując komunikacją miejską oraz biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. W przyszłości karta pozwoli także na zakup tańszego biletu do Orientarium". Karta jest dostępna dla osób, które rozliczają PIT w Łodzi, studentów łódzkich uczelni oraz zarejestrowanych bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi. Dokument można wyrobić w wybranych bibliotekach miejskich oraz dwóch punktach obsługi mieszkańców zlokalizowanych przy ul. Piotrkowskiej. Oprócz plastikowej karty dostępna jest  także aplikacja mobilna.

rozlicz PIT lokalnie

Źródło: Facebook GminniAktywiści

Kraków

Miasto już po raz dziesiąty organizuje akcję „Płać podatek w Krakowie”. Hasło tegorocznej kampanii brzmi – „Nasze podatki składają się w całość”, które przypomina, że każdy podatnik ma realny wpływ na rozwój miasta, a także jego odbudowę po pandemii.

Każdy płacący PIT w Krakowie zyskuje prawo do korzystania z Karty Krakowskiej – czyli miejskiego programu uruchomionego w 2018 roku z myślą o osobach, które są zameldowane na stałe w Krakowie lub rozliczają tu swój PIT. Posiadacze Karty mogą korzystać ze zniżek i preferencji m.in. w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu, także tych komercyjnych. O Kartę Krakowską na podstawie rocznego zeznania podatkowego wystąpiło do tej pory ponad 34 tys. osób.

Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, wystarczy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Jak dokonać zmiany urzędu skarbowego?

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. W okresie rozliczeń podatkowych wystarczy podać w formularzu PIT adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego. W każdej chwili można wypełnić formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub w każdym urzędzie skarbowym. Wypełnienie formularza jest proste – wystarczy podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który będą wpływać np. zwroty podatku.

Gdańsk 

W tym roku Gdańsk zachęca podatników do rozliczenie w mieście kusząc nagrodami w organizowanej loterii. 

"Remont drogi, nowa linia tramwajowa, teren rekreacyjny na zaniedbanym dotąd skwerze, a może więcej miejsc w żłobkach? – żadna z tych inwestycji nie będzie możliwa, jeśli solidarnie się na nią nie złożymy. Jak to zrobić? Wystarczy rozliczyć PIT w jednym z gdańskich urzędów skarbowych. Nieważne, jak długo mieszkasz w naszym mieście i czy masz polskie obywatelstwo. Gdańsk to dobre miejsce do życia, co potwierdzają badania i rankingi. Mamy powód do radości i dumy, jednak o społeczny dobrostan trzeba dbać na co dzień, a do tego potrzebne są pieniądze. Jak już rozliczysz PIT w Gdańsku, koniecznie zarejestruj się w loterii. Może wygrasz którąś z nagród? A my wszyscy już będziemy zwycięzcami" - apeluje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz 

Lublin

Loterię dla podatników przygotował również Lublin. Konkurs rozpoczął się 1 lutego 2021 r. Udział w nim mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Lublina, którzy w rocznym rozliczeniu PIT wpiszą Miasto Lublin. Główną nagrodą jest samochód hybrydowy. 
Żeby wziąć udział w loterii należy:

 

  • złożyć deklarację PIT za rok 2020 w jednym z Urzędów Skarbowych w Lublinie, wskazanych w regulaminie loterii lub za pośrednictwem usługi e-PIT,
  • wskazać LUBLIN jako miejsce zamieszkania i zachować kopię złożonej deklaracji PIT,
  • w marcu lub kwietniu wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.lublin.eu/pit lub wrzucić wydrukowany i wypełniony formularz do urny promocyjnej w punkcie obsługi loterii.

W loterii Rozlicz PIT w Lublinie, oprócz samochodu będzie można wygrać inne cenne nagrody – rowery, hulajnogi elektryczne, ekspresy ciśnieniowe do kawy, nawilżacze powietrza, wideorejestratory, dyski zewnętrzne.

Akcję zachęcania mieszkańców do rozliczania się z podatku dochodowego w Lublinie, Miasto rozpoczęło w 2020 roku. Podejmowane działania koncentrują się na kampanii informacyjnej mającej na celu podniesienie świadomości mieszkańców o tym, jak ważne jest, by rozliczać PIT w mieście, z którego zasobów korzystają na co dzień i partycypować w kosztach jego funkcjonowania.

Zapłać PIT tam gdzie mieszkasz – zachęcają samorządowcy

Samorządowcy w małych gminach również zachęcają do tego aby rozliczać PIT lokalnie. Włodarze gmin za pośrednictwem mediów społecznościowych chcą podnosić świadomość podatkową swoich mieszkańców. Wskazują jak ważne są lokalne rozliczenia. Przykładem jest gmina Trzemeszno, która apeluje do swoich mieszkańców o lokalne rozliczenia. 

rozlicz PIT lokalnie

Źródło: facebook Gmina Trzemeszno

Warto pamiętać, że w przypadku podatku PIT właściwym miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Roczne rozliczenie PIT za 2020 r. powinno być składane zatem  w urzędzie skarbowym według miejsca rzeczywistego zamieszkania, a nie zameldowania. W 2021 r. 38,23 proc. podatku PIT wraca do gminy, w której mieszkamy. Nie chodzi jednak o zameldowanie, ale o miejsce, w którym rzeczywiście mieszkamy i żyjemy. Dlatego w rozliczeniu podatkowym warto wpisać miejsce które jest naszym faktycznym centrum życiowym (rodzinnym i zawodowym).  Rozliczając PIT lokalnie warto sprawdzić benefity przygotowane przez samorządowców dla podatników, informacji należy szukać na stronie internetowej gminy, w której mieszkamy. Rozliczenie lokalne podatku jest przede wszystkim naszym udziałem w inwestycjach i poprawie infrastruktury w naszym najbliższym otoczeniu. Zatem, jeśli dotąd ktoś rozliczał się wg miejsca zameldowania, w którym od dawna nie przebywa warto zaktualizować dane przy najbliższym rozliczeniu PIT. 

Podatki 2021Rozliczenie roczne