Problemy z ZUS DRA w e-Płatniku: najważniejsza zapłata składek w terminie. Dokumenty później

Katarzyna Sudaj

Dokumenty rozliczeniowe można dosłać później – zapewnia ZUS. Przez dwa dni występowały ograniczenia w dostępie do PUE ZUS. Problemy techniczne uniemożliwiły niektórym płatnikom ZUS wypełnienie obowiązku złożenia dokumentów rozliczeniowych w terminie do 10 lutego.

Do 10 lutego składki i ZUS DRA za styczeń 2021

Wczoraj mijał termin zapłaty składek za styczeń 2021 r. na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i opłacające składki wyłącznie za siebie. Oprócz przelewu z tytułu składek płatnik ZUS musi również przesłać do ZUS deklarację rozliczeniową w postaci ZUS DRA.

Problemy z ZUS DRA w e-Płatniku. Najważniejsza zapłata składek w terminie
Źródło: shutterstock.com

Od wtorku 9 lutego problemy z logowaniem do PUE ZUS

Jednak już we wtorek 9 lutego br. pojawił się pierwszy komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją o ograniczeniach w dostępności portalu PUE. Pojawiły się kłopoty podczas logowania oraz w samym funkcjonowaniu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Pod koniec dnia ZUS poinformował o przywróceniu pełnej funkcjonalności PUE ZUS.

» Jaką kwotę składek ZUS odliczysz w 2021 roku za rok 2020?

Nie był to jednak koniec problemów technicznych na PUE ZUS, bo już w środę 10 lutego pojawił się ponowny komunikatz informacją, iż w środę 10.02.2021 r. mogą wystąpić ograniczenia w logowaniu oraz funkcjonowaniu portalu PUE ZUS.

Do trzech razy sztuka

Choć poranne problemy zostały podobno usunięte, to popołudniu pojawił się drugi tego dnia (a trzeci w ciągu dwóch dni) komunikat o technicznych problemach na PUE ZUS. Tuż przed godziną 18 Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował nawet informację na Twiiterze.

Problemy z ZUS DRA w e-Płatniku. Najważniejsza zapłata składek w terminie
Źródło: Twitter, konto ZUS

Nie wysłałeś wczoraj dokumentów do ZUS? Grunt, by zapłacić składki w terminie

ZUS uspokaja płatników składek, którzy z powodu awarii PUE ZUS nie mogli złożyć dokumentów rozliczeniowych przez aplikację e-Płatnik w terminie. Nie zostaną wyciągnięte wobec nich konsekwencje z tego powodu pod warunkiem, że na czas zapłacili należne składki za styczeń 2021 r. „Zapłać składki, dokumenty doślesz później." - brzmi komunikat ZUS.

ZUSNiski ZUS