Problem z rozliczeniem liniowego PIT. MF zwleka z udostępnieniem PIT-36L

Iwona Maczalska

Ministerstwo Finansów nadal nie udostępniło elektronicznej wersji deklaracji PIT-36L. Podatnicy, którym zależy na rozliczeniu druku przygotowanego przez Ministerstwo Finansów, mają aktualnie wyłącznie jedyną możliwość. Muszą wydrukować druk PIT-36L i samodzielnie dostarczyć go do urzędu skarbowego. To jednak wydłuży termin zwrotu nadpłaty podatku.

» Rozlicz PIT elektronicznie a dostaniesz zwrot podatku w 45 dni

Ministerstwo Finansów nadal nie udostępniło elektronicznej wersji deklaracji PIT-36L, właściwej dla podatku liniowego. Podatnicy, którym zależy na rozliczeniu ze skarbówką i szybkim zwrocie podatku PIT, powinni wstrzymać się z rozliczaniem papierowej deklaracji PIT-36L. Wydłuży to bowiem znacząco termin zwrotu nadpłaty PIT.

PIT-36L za 2020 rok

PIT-36L w wersji papierowej to dłuższy termin oczekiwania na zwrot PIT

Podatnicy na rozliczenie deklaracji PIT-36L z urzędem skarbowym mają czas do 30 kwietnia 2021 roku. Osoby, którym zależy na uzyskaniu szybkiego zwrotu PIT, nie powinny rozliczać deklaracji w formie papierowej. Spowoduje to bowiem znaczące wydłużenie czasu oczekiwania na zwrot PIT.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT termin zwrotu podatku uzależniony jest od dwóch czynników: terminu rozliczenia PIT oraz sposobu rozliczenia. W przypadku rozliczenia elektronicznej deklaracji PIT-36L, podatnik na zwrot PIT poczeka maksymalnie 45 dni od dnia złożenia deklaracji. W przypadku skorzystania z papierowej wersji PIT-36L, termin ten ulegnie znaczącemu wydłużeniu i wyniesie aż 90 dni o dnia złożenia deklaracji.

 

Nie czekaj na MF. Rozlicz PIT-36L już dziś

Podatnicy, którym zależy na szybkim rozliczeniu elektronicznej wersji PIT-36L, nie muszą czekać na udostępnienie druku przez resort finansów. Można bowiem skorzystać z programów do rozliczeń rocznych albo z płatnych plików w formacie excel. Redakcja PIT.pl rekomenduje bezpłatny program e-pity, który pozwoli nie tylko na szybkie rozliczenie PIT-36L wraz z przysługującymi ulgami, lecz także na sprawną wysyłkę do urzędu skarbowego. Program można pobrać poniżej:

Rozliczenie roczneOdliczenia w PIT