Premier Morawiecki: Będzie bardzo szybka pomoc dla firm gastronomicznych

Iwona Maczalska

Premier podczas piątkowej konferencji powiedział, że pomoc dla branży gastronomicznej jest w trakcie przygotowania. Jak stwierdził ,,bedziemy dla około 30 PKD proponowali nowe instrumenty wsparcia, które z jednej strony będą polegały na użyciu tych narzędzi finansowych, jakich używaliśmy wiosną, ale z drugiej strony będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację.

» Lokale gastronomiczne zamknięte na 2 tygodnie - kolejne obostrzenia dot. Covid-19

Na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przestawił kolejne obostrzenia, których celem ma być zmniejszenie liczny zachorowań na Covid-19. Branżą objętą najwększymi rygorami bedzie branża gastronomiczna, dlatego też dla tej branży szykowane są nowe formy pomocy.

Kolejne formy wsparcia dla firm

Źródło: shutterstock

,,Nie zostawimy tych branż samych" - kolejne formy wsparcia firm w kryzysie

,,W bardzo krótkim czasie, liczonym w godzinach i dniach zaprezentujemy program wsparcia dla tej branży. Przy czym trzeba też pamiętać, że po pierwsze tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa, którą wdrożyliśmy wiosną oznaczała przekazanie środków dla wówczas dotkniętych branż. Te środki dla firm bardzo często jeszcze są, w skali dla tych branż w zależności od ich charakterystyki one są dostępne do początku przyszłego roku, a w niektórych sytuacjach nawet do połowy przyszłego roku. Zakładając, że branża gastronomiczna jest dostknięta bardziej od innych, podobnie jak branża fitness, czy tego typu branże, to bedziemy dla około 30 PKD proponowali nowe instrumenty wsparcia, które z jednej strony będą polegały na użyciu tych narzędzi finansowych, jakich używaliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS (red.) albo postojowe, ale z drugiej strony na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, klku stowarzyszeń reprezentujących przedsiębiorców będziemy jednoczesnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (...), nie zostawimy tych branż samych". 

 

Koronawirus w Polsce