Polski ład: Niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć fiskusowi dwa zeznania za 2022 r.

Ewelina Czechowicz

Po zmianach Polskiego ładu osoby prowadzące działalność gospodarczą najbardziej odczuwają skutki reformy. Podatnicy, którzy zmienili formę opodatkowania w trakcie 2022 roku, muszą złożyć dwa zeznania podatkowe. Przedsiębiorcy muszą też za 2022 rok do 20 kwietnia rozliczyć w ZUS składkę zdrowotną.

2022 r. przyniósł największą reformę podatkową od 30 lat. Najwięcej za nią płacą przedsiębiorcy, którzy dopiero odczuwają skutki Polskiego ładu. Dodatkowe obciążenia, zamieszanie ze zmianą formy opodatkowania czy podatek zdrowotny i nieodliczana składka zdrowotną to tylko niektóre z pułapek, jakie czyhają na prowadzących działalność gospodarczą.

Jak złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok? - PIT.pl

Kto będzie składał dwa zeznania podatkowe za 2023 rok?

Dwa zeznania podatkowe zobligowani są złożyć fiskusowi przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w pierwszym półroczu 2022 r. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych a w drugim na skali podatkowej, w sytuacji, kiedy do 22 sierpnia 2022 roku zmienili formę opodatkowania. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że przedsiębiorca, który zdecydował się na takie rozwiązanie, był zobowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów za okres od stycznia do 30 czerwca 2022 r., oraz księgi przychodów i rozchodów za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.

Polski ład: niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć fiskusowi dwa zeznania za 2022 r.

Zapłata ryczałtu do końca lutego, z wysyłką zeznania można poczekać — PIT.pl

Dwa zeznania podatkowe za 2022 rok, PIT-28 i PIT-36

Podatnicy, którzy zdecydowali się do 22 sierpnia 2022 roku na zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową, mają sporo obowiązków podatkowych. Po pierwsze muszą za 2022 rok złożyć dwie deklaracje podatkowe PIT-28 (PIT-28S) za okres od stycznia do czerwca oraz PIT-36 za okres o lipca do grudnia 2022 roku. Tym samym podatnik będzie musiał uwzględnić w swoim rozliczeniu zmianę zasad rozliczania składek zdrowotnych. W związku z powyższym trzeba będzie również zweryfikować czy nie doszło do opłacenia za niskiej składki zdrowotnej. W przypadku niedopłaty podatnik poniesie dodatkowe ciężary związane z reformą.  

PIT-28: Wykorzystaj 5 nowych ulg podatkowych i obniż podatek do zapłaty — PIT.pl

Oświadczenie o zmianie formy opodatkowania w trakcie 2022 r.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zmianę i skierowali do urzędu oświadczenie o zmianie formy opodatkowania złożone, w terminie do 22 sierpnia 2022 r. są nim związani. Nie mogą cofnąć swojego oświadczenia i rozliczyć całego roku na ryczałcie, nie mogą również rozliczyć dochodów za 2022 r. w całości na zasadach ogólnych, składając tylko PIT-36.

Rozliczenie rocznePIT-28PIT-36Składka zdrowotnaZUSPolski Ład