Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Polski Ład 2.0 przyniesie duże zwroty PIT w 2023 roku

Iwona Maczalska

Za sprawą zaproponowanej w ostatnich dniach korekty przepisów Polskiego Ładu, już od 1 lipca podatnicy prawdopodobnie zapłacą mniejszy podatek PIT. Zostanie on bowiem zmniejszony z obecnych 17% do 12%. To dobra wiadomość dla dużej części podatników. Mają oni bowiem szansę na uzyskanie większego zwrotu podatkuPIT w przyszłorocznych rozliczeniach za 2022 rok. 

» MF: Likwidacja ulgi dla klasy średniej, 12 proc. PIT i zmiany w składce zdrowotnej

Pierwsze założenia Polskiego Ładu wskazywały, że na zamianach podatkowych żaden z podatników nie powinien stracić. Rzeczywistość po wejściu w życie przepisów okazała się jednak inna. Rząd ratując sytuację wielokrotnie zmieniał przepisy, w tym szczególnie te dotyczące zaliczek na podatek PIT. Okazuje się, że to nie koniec zmian. Trwają konsultacje społeczne Polskiego Ładu 2.0, które po raz kolejny zmieniają kwestie wysokości podatku dochodowego oraz zasad poboru zaliczek PIT. Jakie będą tego konsekwencje dla podatników?

» Będą zmiany w zasadach uwzględniania kwoty wolnej przy zaliczkach (PIT-2)

Duże zwroty PIT w 2023 roku

Źródło: shutterstock

Zwrot podatku PIT po zmianach Polskiego Ładu 2.0

Jak donosi portal Business Insider – skutkiem ubocznym reformy podatkowej będą większe zwroty podatku dochodowego w przyszłorocznych rozliczeniach PIT za 2022 rok. Dlaczego?

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Projektowane zmiany podatkowe zakładają wejście w życie nowych przepisów już 1 lipca 2022 roku. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy mają objąć swym zasięgiem cały 2022 rok, a nie jakby się wydawało – wyłącznie okres od lipca do grudnia 2022 roku. Oznacza to, że nowelizacja będzie obowiązywała wstecz – dotknie wszystkich przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku. 

Potwierdza to Ministerstwo Finansów: "Wejście w życie projektowanych rozwiązań oznaczać będzie, że płatnicy będą obliczać zaliczki na podatek na zasadach obowiązujących w ustawie PIT od 1 lipca 2022 r., zatem z uwzględnieniem m.in. niższej 12 proc. stawki podatkowej, nowej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek dochodowy, jak i zmienionych zasad jej stosowania. Natomiast ostateczne rozliczenie podatku należnego od podatnika nastąpi (jak każdego roku) w rocznym zeznaniu podatkowym".

 

Jak tłumaczy ekspertka Business Insider ,, To może oznaczać dwie rzeczy. Po pierwsze może zneutralizować wartość dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym, szczególnie dla tych podatników którzy uzyskują przychody miesięczne powyżej 8,5 tys. zł lub uzyskują przychody z kliku źródeł. Druga część podatników, szczególnie tych niżej uposażonych, otrzyma nadpłacony w pierwszym półroczu podatek w rozliczeniu rocznym, które odbywa się rokrocznie w terminie do 30 kwietnia”.

Oznacza to, że pracownicy, którzy zarabiają więcej niżeli 8,5 tys. zł, a więc płacą wyższe zaliczki na podatek PIT, w rozliczeniu rocznym zobowiązani byliby do uiszczenia w urzędzie skarbowym dużej dopłaty podatku. Po wejściu w życie Polskiego Ładu 2.0 dopłata ta nawet jeśli się pojawi, będzie znacząco niższa niżeli pierwotnie zakładano.

Z kolei w przypadku pracowników zarabiających mniej, szczególnie tych niekorzystających z ulgi dla klasy średniej – nadpłacony w pierwszym półroczu podatek (17% zamiast 12% PIT) zostanie zwrócony w trakcie przyszłorocznych rozliczeń za 2022 rok. Poskutkuje to uzyskaniem dużo wyższego zwrotu PIT niżeli miałoby to miejsce na podstawie przepisów Polskiego Ładu 1.0.

Jak wylicza Ewelina Czechowicz, prawnik PIT.pl ,,Jeżeli w 2022 roku będą obowiązywały dwa systemy podatkowe (aktualnie obowiązujący projekt zmian): jeden do końca czerwca, drugi od lipca, to zwrot podatku nie będzie wielki. Podatnicy, którzy mają zmniejszaną zaliczkę na podatek o 425 zł obecnie zyskają przez 6 miesięcy 750 zł. Jeżeli wejdą w życie zapowiadane zmiany, podatnicy będą płacić 12% PIT. Dlatego od 1 lipca 2022 r. najprawdopodobniej zmieni się kwota zmniejszająca zaliczki na podatek, która będzie wynosiła 300 zł. Różnica pomiędzy zaliczkami z Polskiego ładu po zmianach wyniesie 750 zł.

Inna sytuacja będzie miała miejsce jeżeli projekt zmian w Polskim Ładzie 2.0 zostanie zmieniony i obejmie cały 2022 rok. Wówczas każdy podatnik zyska średnio 5% podatku zapłaconego w okresie od stycznia do lipca 2022".

Polski ŁadPodatek PITPIT-36PIT-37Rozliczenie roczne