Podatnik bezgotówkowy szybciej uzyska zwrot VAT

Ewelina Czechowicz

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym rozwiązaniem, jakim ma być status podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT. Nowe przepisy mają być gotowe na początku 2021 r. - zgodnie z informacjami, które przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas Cashless Congress.

Państwo zamierza wspierać popularyzację transakcji bezgotówkowych

Jak mówił Sarnowski, który brał udział w panelu „Potrzeby polskiej gospodarki i społeczeństwa w dobie transformacji cyfrowej”, popularyzacja transakcji bezgotówkowych zmniejsza szarą strefę i zwiększa dochody podatkowe, dlatego powinna być wspierana przez państwo.

Podatnik bezgotówkowy szybciej uzyska zwrot VAT
Źródło: shutterstock.com

„Jeśli przedsiębiorca jest uczciwy i znaczna większość jego obrotu realizowana jest w formule bezgotówkowej, w ten sposób realizowane są płatności i jest w pełni transparentny wobec administracji, to też administracja powinna go traktować partnersko i z dużo większą dozą zaufania niż ma to miejsce wobec pozostałych podatników” – wskazał Jan Sarnowski.

» Kasy online dla branży hotelarskiej i gastronomicznej dopiero od 1 stycznia 2021 roku

Zwrócił on także uwag na fakt,  że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadzono nowe rozwiązania e-administracji: m.in. kasy software’owe, e-paragon, a niedługo wdrożenia e-faktury. Jak podkreślił, szczególnie wprowadzenie e-paragonu będzie stanowiło „rewolucję” dla konsumentów, ponieważ po zainstalowaniu aplikacji do obsługi e-paragonów pozwoli na analizę wydatków budżetu domowego.

Przypomniejmy, że standardowy termin na zwrot VAT przewidziany przez przepisy ustawy o VAT wynosi 60 dni. Obok tego terminu funkcjonują również terminy:

  • przyspieszony (25 dni) oraz
  • wydłużony (180 dni).

Podstawowy czas zwrotu 60 dni organ podatkowy ma prawo przedłużyć. Przedłuża go zawsze w formie postanowienia. Termin przedłużony to 180 dni od dnia złożenia deklaracji.

Ministrowie nie podali szczegółów szybszego zwrotu VAT dla podatnika bezgotówkowego.

Transakcje bezgotówkowe ograniczają szarą strefę i luki podatkowe

Również minister finansów Tadeusz Kościński zabrał głos podczas otwarcia VIII Cashless Congress w Warszawie. Minister deklarował, że Ministerstwo Finansów wspiera „gospodarkę nie tylko cashless, ale i paperless”, czego wyrazem jest wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych i e-paragonów. Ocenił, że Polska jest jednym z liderów płatności bezgotówkowych na świecie.

Na kongresie prezentowano także wyniki badań EY dotyczące wpływu płatności bezgotówkowych na ograniczanie szarej strefy i luki podatkowej. Według EY w 2018 r. utracone dochody podatkowe z tytułu szarej strefy, którą można ograniczyć przez płatności bezgotówkowe, to blisko 31 mld zł.

Zmiany w VATZwrot VATKasy fiskalneFaktura