Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Podatnik bezgotówkowy szybciej uzyska zwrot VAT

Ewelina Czechowicz 16.09.2020 09:25 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym rozwiązaniem, jakim ma być status podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT. Nowe przepisy mają być gotowe na początku 2021 r. - zgodnie z informacjami, które przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas Cashless Congress.

Państwo zamierza wspierać popularyzację transakcji bezgotówkowych

Jak mówił Sarnowski, który brał udział w panelu „Potrzeby polskiej gospodarki i społeczeństwa w dobie transformacji cyfrowej”, popularyzacja transakcji bezgotówkowych zmniejsza szarą strefę i zwiększa dochody podatkowe, dlatego powinna być wspierana przez państwo.

Podatnik bezgotówkowy szybciej uzyska zwrot VAT
Źródło: shutterstock.com

„Jeśli przedsiębiorca jest uczciwy i znaczna większość jego obrotu realizowana jest w formule bezgotówkowej, w ten sposób realizowane są płatności i jest w pełni transparentny wobec administracji, to też administracja powinna go traktować partnersko i z dużo większą dozą zaufania niż ma to miejsce wobec pozostałych podatników” – wskazał Jan Sarnowski.

» Kasy online dla branży hotelarskiej i gastronomicznej dopiero od 1 stycznia 2021 roku

Zwrócił on także uwag na fakt,  że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadzono nowe rozwiązania e-administracji: m.in. kasy software’owe, e-paragon, a niedługo wdrożenia e-faktury. Jak podkreślił, szczególnie wprowadzenie e-paragonu będzie stanowiło „rewolucję” dla konsumentów, ponieważ po zainstalowaniu aplikacji do obsługi e-paragonów pozwoli na analizę wydatków budżetu domowego.

Przypomniejmy, że standardowy termin na zwrot VAT przewidziany przez przepisy ustawy o VAT wynosi 60 dni. Obok tego terminu funkcjonują również terminy:

  • przyspieszony (25 dni) oraz
  • wydłużony (180 dni).

Podstawowy czas zwrotu 60 dni organ podatkowy ma prawo przedłużyć. Przedłuża go zawsze w formie postanowienia. Termin przedłużony to 180 dni od dnia złożenia deklaracji.

Ministrowie nie podali szczegółów szybszego zwrotu VAT dla podatnika bezgotówkowego.

Transakcje bezgotówkowe ograniczają szarą strefę i luki podatkowe

Również minister finansów Tadeusz Kościński zabrał głos podczas otwarcia VIII Cashless Congress w Warszawie. Minister deklarował, że Ministerstwo Finansów wspiera „gospodarkę nie tylko cashless, ale i paperless”, czego wyrazem jest wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych i e-paragonów. Ocenił, że Polska jest jednym z liderów płatności bezgotówkowych na świecie.

Na kongresie prezentowano także wyniki badań EY dotyczące wpływu płatności bezgotówkowych na ograniczanie szarej strefy i luki podatkowej. Według EY w 2018 r. utracone dochody podatkowe z tytułu szarej strefy, którą można ograniczyć przez płatności bezgotówkowe, to blisko 31 mld zł.

Zmiany w VATZwrot VATKasy fiskalneFaktura