Podatek od wygranej, kto i kiedy musi podzielić się nagrodą z fiskusem?

Ewelina Czechowicz

Wygrana w lotto, w konkursie w sieci czy w innych grach i zakładach wzajemnych może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Kto i kiedy musi podzielić się wygraną z fiskusem? – tłumaczymy

Wygrana w lotto, zdrapce czy nagroda rzeczowa kiedy należy zapłacić podatek od szczęśliwego losu? Co jest zwolnione z podatku? Kogo dotyka obowiązek podatkowy po wygranej, warto sprawdzić i wiedzieć.

Kto płaci podatek od wygranej?

Danina, w postaci podatku od wygranej pobierana jest automatycznie, w momencie wypłaty nagrody pieniężnej. Obowiązek odprowadzenia podatku przypada organizatorowi konkurs czy teleturnieju. Inaczej wygląda opodatkowanie nagród rzeczowych. W przypadku wygrania nagrody należy uiścić kwotę ustalonego podatku i dopiero wtedy można otrzymać wygraną przez siebie rzecz. 

Kiedy należy płacić podatek od wygranej?

Podatek od wygranej należy zapłacić na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego-w wysokości 10 % wygranej, lub nagrody;

Oznacza to tyle, iż podatek od wygranej jest procentowo określoną wartością sumy, jaka powinna trafić do Urzędu Skarbowego w związku z wygraną podatnika.

Podatek od wygranych pobierany się ryczałtem, w związku z czym osoba, która wygrała nagrodę, nie musi:

  • płacić samodzielnie podatku od wygranej,
  • składać deklaracji rocznej w roku, w którym otrzymał nagrodę.

Podatek od wygranej, kto i kiedy musi podzielić się nagrodą z fiskusem?

Źródło: Shutterstock

Sprzedaż nagrody rzeczowej a podatek

W sytuacji kiedy  podatnik zdecyduje się na sprzedaż nagrody rzeczowej, należy mieć na uwadze regulację określoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy PIT. Przepis ten stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie rzeczy ruchomych jeżeli następuje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W rezultacie dopiero po upłynie tego terminu, możliwe jest dokonanie sprzedaży otrzymanej nagrody rzeczowej bez podatku. W przypadku kiedy nagrodą jest nieruchomość, termin jest dłuższy i wynosi 5 lat.

Kupno mieszkania — podatek od wzbogacenia, zwolnienia i zmiany 2023 - PIT.pl

Kto nie musi płacić podatku od wygranej?

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, zwolnione z opodatkowania są:

  1. wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja),
  2. konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu,
  3. oraz nagrody związane są ze sprzedażą premiową,
  4. gdy jednorazowa wartość wygranych lub nagród,  nie przekracza kwoty 2000 zł.

Kolejne limitowane zwolnienia podatkowe wynika z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT i są to:

  • wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze tele bingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych (związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości SMS przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej) i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 2.280 zł.

Z kolei na podstawie  z art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT całkowicie zwolnione z opodatkowania są wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe.

Czy wygraną trzeba ująć w rozliczeniu rocznym PIT?

Płatnikiem podatku od wygranej zwykle jest organizator konkursu lub loterii. Wygrany otrzymuje od niego formularz PIT-8AR. Dokumentu tego nie trzeba umieszczać w rozliczeniu rocznym.

W przypadku nagród, które podatnik otrzymał z zagranicy, sytuacja jest odmienna. Nagroda wygrana w konkursie zagranicznym jest przychodem z innego źródła i należy ją wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36.

Podatki 2023