Podatek od przychodów z najmu prywatnego - korzystne zmiany od 1 lipca

Redakcja PIT.pl

Roczny przychód z najmu małżonków opodatkowany stawką 8,5 proc. wzrósł do 200 tys. zł. Do 1 lipca br. małżonkom przysługiwał jeden limit – 100 tys. zł. Od 1 stycznia 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego (czyli takiego, którego nie rozliczamy w działalności gospodarczej) jest ryczałt.

» Najem prywatny. Zmiany w limitach przychodów od 1 lipca 2023 r.

Pakiet zmian w przepisach wprowadzony przepisami tzw. ustawy SLIM VAT3 zmienia zasady opodatkowania przychodów osiąganych przez małżonków z tzw. najmu prywatnego. Regulacje te weszły w życie 1 lipca br.  W ramach zmian, jakie zostały wprowadzone do PIT, zmienią się zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez małżonków z tzw. najmu prywatnego.

» Najem i dzierżawa - limity dla zryczałtowanego podatku dochodowego na lata 2022-2023

Zmiana zasad rozliczania ryczałtu od najmu przez małżonków

Źródło: shutterstock

Od tego dnia małżonkowie stosują wyższą stawkę ryczałtu 12,5% przychodów dopiero po przekroczeniu limitu 200 tys. zł, a nie jak do końca czerwca 100 tys. zł. Taki sposób rozliczenia mogą stosować bez względu na to, czy będą rozliczać te przychody odrębnie, czy zdecydują o opodatkowaniu ich w całości przez jednego z nich. W przypadku, gdy małżonkowie postanowią, że najem będzie w całości rozliczany przez jednego z nich muszą złożyć stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym. Dzięki temu małżonkowie zapłacą niższy ryczałt. 

» Korzystne zmiany dla małżonków rozliczających przychody z najmu za 2023 r.

Nowe przepisy mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Nadpłacony podatek będzie rozliczony w przyszłorocznym zeznaniu rocznym.

 

Od 2023 r. najem prywatny opodatkowany tylko ryczałtem

Od stycznia br. zlikwidowana została możliwość wyboru formy opodatkowania najmu prywatnego. Najem prywatny opodatkowany jest tylko ryczałtem. 

Opodatkowanie przychodu z najmu nie przekraczającego 100 tys. zł wynosi 8,5 proc. Taki limit dotyczy obecnie wszystkich podatników i każdego ze współmałżonków odrębnie. Dlatego jeśli najem jest w całości rozliczany przez jednego ze współmałżonków (to jego limit wynosi 200 tys. zł).

 

Małgorzata Brzoza Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie

WynajemWspólne rozliczenie PITRyczałtHOT