Podatek cukrowy od stycznia 2021. Ile będzie wynosił i kto go zapłaci?

Ewelina Czechowicz

Z opóźnieniem wejdą przepisy dotyczące podatku cukrowego. W dniu 25 sierpnia  2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Przepisy, które miały początkowo obowiązywać od 1 lipca 2020 r., wejdą w życie od stycznia 2021 r.

Podatek cukrowy od stycznia 2021. Ile będzie wynosił i kto go zapłaci?
Źródło: shutterstock.com

Kto zapłaci podatek od cukru?

Nowa opłata cukrowa obciąży przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier (w tym alkohol) oraz substancje aktywne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą podatek w momencie wprowadzenia produktów do sprzedaży. Według ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, firmy zapłacą podatek od napojów:

  • z dodatkiem substancji aktywnej - kofeiny lub tauryny,
  • z cukrem lub substancją słodzącą, w tym napoje alkoholowe w opakowaniach o objętości poniżej 300 ml.

Ile wynosi podatek cukrowy?

Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości substancji słodzącej znajdującej się w napoju.

Opłata będzie się składać z dwóch części:

- 50 gr na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz dodatkowej opłaty w postaci:

Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

Ustawa wprowadza również opłatę od tzw. małpek

Nowe przepisy nakładają również opłatę na przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe nieprzekraczające 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Dotkliwe kary za brak opłaty

W przypadku braku wpłaty opłat w terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić, w drodze decyzji, dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną). Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.).

Nowy podatek może podnieść ceny napojów w Polsce o 40 %

Polska Federacja Producentów Żywności wskazywała, że wprowadzenie nowej opłaty wiąże się nie tylko z koniecznością podniesienia ceny napoju. Jej zdaniem, podatek uderzy w przedstawicieli całego łańcucha dostaw. Pomimo apeli nie udało się zatrzymać nowej opłaty. Polska Federacja Producentów Żywności wskazuje że, nowa opłata może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 procent.

Podatki 2021Inne podatki