Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Z opóźnieniem wejdą przepisy dotyczące podatku cukrowego. W dniu 25 sierpnia 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.
Przepisy, które miały początkowo obowiązywać od 1 lipca 2020 r., wejdą w życie od stycznia 2021 r.
Źródło: shutterstock.com
Nowa opłata cukrowa obciąży przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier (w tym alkohol) oraz substancje aktywne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą podatek w momencie wprowadzenia produktów do sprzedaży. Według ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, firmy zapłacą podatek od napojów:
Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości substancji słodzącej znajdującej się w napoju.
Opłata będzie się składać z dwóch części:
- 50 gr na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz dodatkowej opłaty w postaci:
Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).
Nowe przepisy nakładają również opłatę na przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe nieprzekraczające 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.
W przypadku braku wpłaty opłat w terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić, w drodze decyzji, dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną). Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.).
Polska Federacja Producentów Żywności wskazywała, że wprowadzenie nowej opłaty wiąże się nie tylko z koniecznością podniesienia ceny napoju. Jej zdaniem, podatek uderzy w przedstawicieli całego łańcucha dostaw. Pomimo apeli nie udało się zatrzymać nowej opłaty. Polska Federacja Producentów Żywności wskazuje że, nowa opłata może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 procent.