Pobierz e-pity 2020

PIT-28 za 2016 rok do wtorku 31 stycznia 2017

25.01.2017 09:00 (aktualizacja: )

Wynajmujesz prywatnie mieszkanie i wybrałeś opodatkowanie w formie ryczałtu? Albo prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz zryczałtowany podatek? Do końca stycznia rozlicz PIT za 2016 rok.

Został tydzień na PIT-28 za 2016 rok

Źródło: FORUM

Z rozliczenia takiego skorzystać mogą podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze.

Rozliczenie PIT-28 złożyć należy niezależnie od tego, czy w trakcie roku podatnik przekroczył limit przychodów w kwocie 150 000 euro, czy też pozostał w ramach tego limitu. Po jego przekroczeniu podatnik od następnego roku pozbawiony jest prawa rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<

Pamiętać należy, że ta forma opodatkowania nie pozwala na wspólne rozliczenie z małżonkiem ani też jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Ryczałtowcy na PIT-28 nie rozlicząkosztów uzyskania przychodówaniulgi prorodzinnej. Rekompensuje im to niższa stawka podatku oraz możliwość odliczenia:

  • składki na ZUS,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • ulg i odliczeń innego typu, odliczanych od dochodu, wskazanych w art. 26 ustawy o PIT (np. ulgi rehabilitacyjnej czy internetowej),
  • ulgi abolicyjnej.

Możliwe jest takżeoddanie 1% podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.