Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

PIT-28 tylko do wtorku. Za zwłokę grozi kara

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy w 2022 roku uzyskali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (np. najem prywatny), mają czas tylko do wtorku na rozliczenie ich na deklaracji PIT-28. Warto uważać, bowiem PIT-28 nie rozliczy za nas skarbówka. Za złożenie PIT-28 po terminie, grożą nieprzyjemne konsekwencje karno-skarbowe.

» Rozliczenie deklaracji PIT za wynajem mieszkania 2022

We wtorek 2 maja mija ostateczny termin na złożenie zeznania PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, za 2022 rok. PIT-28 można złożyć w formie tradycyjnej, elektronicznej bądź również przez usługę Twój e-PIT. Na tą ostatnią formę należy jednak uważać. 

PIT-28 do 2 maja

Źródło: shutterstock

 

Formy rozliczenia PIT-28 

PIT-28 można złożyć zarówno w formie tradycyjnej (poprzez osobistą wizytę w urzędzie skarbowym bądź wysyłkę PIT pocztą), elektronicznej (poprzez e-deklaracje oraz programy do rozliczeń PIT) oraz za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT. Składając jednak PIT-28 za pośrednictwem Twój e-PIT należy zachować szczególną ostrożność.

Źródło: PIT.pl

 

PIT-28 nie rozliczy za Ciebie skarbówka

Podatnicy, którzy planują złożyć PIT-28 za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT muszą pamiętać, że deklaracja ta w przeciwieństwie do PIT-37 nie złoży się automatycznie 2 maja. Podatnik chcący wysłać PIT-28 przez Twój e-PIT, najpóźniej 2 maja do godziny 23:59 musi zalogować się do usługi, uzupełnić brakujące dane podatkowe (jeśli pojawia się taka potrzeba), a następnie zaakceptować deklarację, co jest jednoznaczne z jej wysyłką do urzędu skarbowego. Niezaakceptowanie deklaracji do wtorku 2 maja będzie oznaczało brak wysyłki PIT-28 do urzędu skarbowego w obowiązującym terminie. Więcej na ten temat w artykule ,, PIT-28 nie złoży się automatycznie w usłudze Twój e-PIT”.

Redakcja PIT.pl poleca bezpłatny program e-pity, który pomoże Ci rozliczyć przychody z najmu oraz przysługujące ulgi. Więcej o programie poniżej:

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

 

Za PIT-28 po terminie grozi kara

Podatnik, który nie dotrzyma obowiązującego terminu na wysyłkę PIT-28, musi liczyć się z wystąpieniem przykrych konsekwencji karno-skarbowych. W myśl bowiem art. 56 par. 4 Ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930) podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub składa je niezgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe.

 

Czynny żal - ratunek dla PIT-28 po terminie

Podatnikom, którym z różnych powodów nie udało się dotrzymać terminu na złożenie PIT-28 powinni czym prędzej złożyć w urzędzie skarbowym czynny żal, uzasadniający przyczynę złożenia PIT po terminie. Instytucja czynnego żalu, jeżeli została sporządzona w sposób prawidłowy, pozwoli to na uniknięcie kary. Jak najszybciej złożyć czynny żal dowiesz się z artykułu ,,Czynny żal przez e-Urząd Skarbowy. Jak go złożyć?".

 

PIT-28RyczałtWynajemRozliczenie roczneTwój e-PIT