Sejm uchwalił nowe przepisy. Od lipca 2023 r. wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn

Rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który podlega ubezpieczeniu w KRUS co najmniej od roku, może dostać premię w wysokości do 250 tys. zł na założenie firmy na wsi. Wnioski o wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy składać do 30 listopada 2020 r.
Do 30 listopada 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą założyć firmę na wsi i uzyskać na ten cel „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowaną z PROW na lata 2014-2020. Dokumenty aplikacyjne przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.
O premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą wnioskować rolnik, małżonek lub domownik.
O dofinansowanie mogą starać się osoby, które chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy, jak również osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą oraz te, które swój biznes na wsi już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności.
Pomoc przyznawana jest:
Kwota premii zależy od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie.
I tak, kiedy rolnik planuje:
Pierwsza rata w wysokości 80% wypłacana jest gdy wnioskodawca spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy. Pozostałe 20% przedsiębiorca otrzyma po realizacji biznesplanu, nie później jednak niż do upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.
Przedsiębiorca tworząc biznesplan musi pamiętać, że 70% kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30% można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.
Firma, która zostanie założona dzięki otrzymaniu dotacji, może zajmować się m.in.
Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem obejmuje ponad 400 pozycji, tzw. kodów PKD.
Wniosek o przyznanie pomocy składa się do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy.
Informacje na temat poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udzielane są w punktach informacyjnych w siedzibach biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR (adresy znajdują się na stronie www.arimr.gov.pl).