Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

Decyzję o opodatkowaniu liniowym podjąć należy dokonując kalkulacji w oparciu o nową, obowiązującą w 2017 r. kwotę wolną od podatku, wspólne rozliczenie z małżonkiem i kwoty przysługujących ulg podatkowych. Na złożenie oświadczenia o tej formie opodatkowania w 2017 r. czas upływa 20 stycznia.
Źródło: YAY foto
Zarówno podatnicy, którzy chcą skorzystać z opodatkowania liniowego, jak i ci, którzy stosując je w roku 2016 – chcą z niego zrezygnować, powinni podjąć decyzję w tej sprawie nie później niż 20 stycznia 2017 r. Oświadczenie złożyć można na druku CEiDG-1 lub też na piśmie, do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.
Opodatkowanie liniowe zastosować można w przypadku przedsiębiorców. W ich przypadku podatek wyniesie 19% dochodu, bez względu na jego wartość. Dzięki tej formie opodatkowania podatnicy, którzy zarabiają stosunkowo dużo – od około 85.528 zł, mogą być opodatkowani niższym podatkiem i nie płacić go według stawki 32%.
Niższa stawka podatkowa rekompensuje przedsiębiorcom wybierającym opodatkowanie liniowe utratę szeregu uprawnień – kwoty wolnej od podatku, rozliczenia wspólnie z małżonkiem oraz ulg podatkowych, odliczanych zarówno od dochodu, jak i od podatku (wyjątkiem są odliczane również u opodatkowanych liniowo składki ZUS, zdrowotne oraz ulga abolicyjna – związana z pracą za granicą).
W stosunku do decyzji z roku poprzedniego, podatnicy powinni szczególnie przemyśleć rezygnację z zasad ogólnych ze względu na utratę prawa do rozliczania kwoty wolnej oraz opodatkowania wspólnie z małżonkiem. Decyzja powinna być rozważona w szczególności w przypadku, gdy zarobki małżonka nie są wysokie lub nie zarabia on w ogóle. Dzięki wspólnemu rozliczeniu możliwe jest w takim przypadku zyskanie do 6.600 zł kwoty wolnej od podatku przysługującej niezarabiającemu małżonkowi. Wykorzystuje się w tym przypadku zasadę, że podatek od małżonków określa się mnożąc przez dwa podatek ustalony od sumy ich dochodów, przy wykorzystaniu kwoty wolnej od podatku, przysługującej każdemu z nich, stosowanej u każdego z nich do połowy ich łącznych dochodów.
Podatnicy rozliczający się liniowo utracą prawo nie tylko do własnej kwoty wolnej od podatku, ale również do rozliczenia kwoty wolnej małżonka.
Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Natomiast jeżeli podatnik, po podjęciu decyzji o rozliczeniu liniowym uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w danym roku podatkowym prawo do opodatkowania liniowego.
Musi on wówczas wpłacić zaliczki od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Piotr Szulczewski, PIT.pl