Ostatnie 2 tygodnie na rozliczenie PIT za 2021 rok

Katarzyna Sudaj

To już ostatnie dni na rozliczenie zeznania i zapłacenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok. W poniedziałek 2 maja br. o północy mija ostateczny termin na złożenie deklaracji rocznej PIT i zapłatę należnego podatku.


Źródło: shutterstock.com

Zostało tylko 14 dni (licząc z dziś) do końca okresu rozliczeń rocznych. Ustawa przewiduje czas na rozliczenia do końca kwietnia. Jednak w tym roku 30 kwietnia przypada w sobotę, więc zgodnie z prawem termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy, czyli poniedziałek 2 maja 2022 roku. W ten sposób podatnicy zyskują dodatkowe dwa dni.

Jeśli ktoś nie zabrał się jeszcze za ten podatkowy obowiązek, to nie warto zwlekać na ostatnią chwilę, zwłaszcza, że majówka przed nami i odpoczywając, łatwo zapomnieć o rocznym PIT

Do 2 maja 2022 roku rozliczyć muszą się osoby pracujące zarobkowo między innymi na umowę o pracę, umowę zlecenie czy też o dzieło, które powinny rozliczyć formularz PIT-37 lub w pewnych wypadkach PIT-36. Choć druk PIT-36 kojarzy się nam głównie z przedsiębiorcami prowadzącymi własną firmę lub rozliczającymi się z fiskusempodatkiem liniowym na PIT-36L.

Dochody kapitałowe pochodzące ze zbycia prywatnych papierów wartościowych lub udziałów w spółkach, podatnik powinien rozliczyć się wdeklaracji PIT-38.

Kto nie musi składać deklaracji PIT za 2021 r.

Ostatni z formularzy składanych do urzędu skarbowego w terminie do 2 maja 2022 roku toPIT-39, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), dotyczące przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITKorekta PITPIT-36PIT-37