Nowy Polski Ład. Jan Sarnowski zdradza szczegóły kolejnych zmian

Iwona Maczalska

Prace nad Nowym Polskim Ładem nabrały tempa. Już na początku przyszłego tygodnia ma on trafić do konsultacji społecznych. Co się zmieni i w jakiej formie będą wprowadzane zmiany? Nowe szczegóły zdradził Wiceminister finansów, Jan Sarnowski.

» MF udostępniło kalkulator „Polskiego Ładu”. Kto zyska, a kto straci?

Nadal czekamy na ostateczny projekt zmian w zakresie tzw. Nowego Polskiego Ładu. Przypomnijmy, że zakłada on rewolucyjne zmiany tj. zwiększenie kwoty wolnej od podatku, zwolnienie z podatku PIT 90% emerytów, czy zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej. Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller ,, Dajemy sobie ostatnich kilka dni na pewne szlify projektu ustawy podatkowej z Polskiego Ładu; na początku przyszłego tygodnia projekt pójdzie do konsultacji”. Projekt ma trafić do Sejmu najpóźniej we wrześniu.

 

Nowy Polski Ład 2021

Źródło: FORUM

Polski Ład. Zmiany podatkowe w jednej ustawie

Kolejne szczegóły zmian w Nowym Polskim Ładzie zdradził wiceminister finansów, Jan Sarnowski podczas rozmowy z Dziennikiem Gazetą Prawną. Zapytany przez dziennik wiceminister o to, w jakiej formie nastąpi realizacja podatkowych zapowiedzi powiedział, że ,, Jedna, modyfikująca szereg aktów prawnych. Będą w niej rozwiązania dotyczące kwoty wolnej od podatku i składki zdrowotnej, a także pakiet podatkowego restartu gospodarki, czyli cztery zestawy ulg dedykowanych poszczególnym kategoriom przedsiębiorców”.

» Nowy Polski Ład - jakie zmiany czekają pracowników

Nowa 12% stawka ryczałtu dla sektora IT

To jednak nie wszystko. Jan Sarnowski zdradził DGP, że prowadzone są prace nad wprowadzeniem dodatkowej, 12% stawki ryczałtu dla niektórych przychodów związanych ze świadczeniem usług w obszarze IT, które aktualnie opodatkowane są według stawki 15 proc.

Szersza grupa zawodów opodatkowanych ryczałtem w 2022 roku?

Nowy Ład. Co z wcześniej zapowiadanymi zmianami?

Aktualnie rządzący nie informują o kolejnych zmianach w kluczowych elementach Nowego Polskiego Ładu. Nadal stoją na stanowisku, że kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł (co przełoży się na zwolnienie z PIT większości emerytur i rent), a nowy próg podatkowy do 120 tys. zł. Zlikwidowany ma zostać ryczałt na składkę zdrowotną dla działalności gospodarczej, a także zniesiony podatek PIT dla pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie. Więc na temat zmian pisaliśmy tutaj ,, Premier: 10 kluczowych zmian w 100 dni w ramach Nowego Ład”.

Polski ŁadPodatek PITPłaca minimalna