Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowy mechanizm poboru zaliczek na podatek PIT - MF objaśnia nowe zasady

Iwona Maczalska 13.01.2022 11:35 (aktualizacja: )

Choć nadal kontrowersyjna pozostaje kwestia stosowania wprowadzonych rozporządzeniem nowych zasad poboru zaliczek na podatek PIT, Ministerstwo Finansów postanowiło nie czekać i czym prędzej wyjaśnić, w jaki sposób po nowemu naliczać zaliczki na podatek. W tym celu resort finansów przygotował film instruktażowy

» Rozporządzenie zmieniające zasady poboru zaliczek na PIT opublikowane w Dzienniku Ustaw

Od kilki dni trwa burzliwa dyskusja na temat nowych przepisów prawa, dotyczących zmian zasad poboru zaliczek na podatek dochodowy. Przypomnijmy, że pośpiesznie przygotowane przepisy zostały wprowadzone w drodze rozporządzenia, co wzbudziło sprzeciw środowiska doradców podatkowych oraz księgowych. Powstałe zamieszanie nie przeszkodziło jednak Ministerstwu Finansów w przygotowaniu webinarium wyjaśniającego nowe zasady poboru zaliczek.

Nowe zasady poboru zaliczek PIT 2022

Źródło: shutterstock

Zmiany zasad poboru zaliczek na podatek PIT - kontrowersyjne rozporządzenie

Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, już od stycznia 2022 roku zaliczki na podatek PIT powinny być pobierane zgodnie ze znowelizowanymi przepisami. Naliczanie PIT po nowemu spowodowało jednak, że wielu pracowników dostało w styczniu niższe wynagrodzenie niż otrzymywane w 2021 roku. Wyższe obciążenie podatkowe odczuli w szczególności nauczyciele oraz pracownicy mundurowi. Aby zmniejszyć niezadowolenie wspomnianych pracowników, resort finansów w dużym pośpiechu przygotował rozporządzenie, które wspomniany problem miało naprawić.

Według nowych przepisów, zaliczkę na PIT należy wyliczyć zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2021 r. Rozporządzenie przesuwa pobór i wpłatę zaliczki z umów o pracę, zlecenie i m. in. emerytur, rent czy zasiłków ZUS. Przesunięcie jest zależne od wysokości zaliczki. W sytuacji, kiedy zaliczka jest wyższa niż w 2021 r., to płatnik przesuwa jej pobranie i wpłacenie do urzędu skarbowego

Więcej na ten temat w artykule ,, Rozporządzenie zmieniające zasady poboru zaliczek na PIT opublikowane w Dzienniku Ustaw”.

Jak pobrać zaliczki PIT w świetle nowych przepisów?

Nowe rozporządzenie spowodowało powstanie nie tylko wiele dodatkowej pracy dla pracowników biur rachunkowych i działów kadrowych, lecz wywołało również sporo wątpliwości, co do praktycznego jego zastosowania. Resort finansów w przygotowanym webinarium przybliżył nowy mechanizm poboru zaliczek na podatek dochodowy na podstawie Rozporządzenia z 7 stycznia 2022 roku.

Webinarium dostępne jest poniżej:

Źródło: MF

Płatnik PITPodatki 2022Polski ŁadPodatek PITHOT