Przywrócenie składki zdrowotnej w rozliczeniu podatkowym przedsiębiorcy

W 2021 r. roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 7800 spraw w interesie przedsiębiorców. To o ponad 26% więcej w porównaniu do roku poprzedniego – wynika z raportu „Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2021 r.”. Większość interwencji dotyczyła spraw z zakresu prawa administracyjnego materialnego, prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych. Rzecznik MŚP wstępował również do licznych postępowań dotyczących subwencji w ramach Tarcz Finansowych PFR i Tarcz Antykryzysowych. Jego działania wpłynęły również na regionalne Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, kształtując ich praktykę w zakresie umarzania postępowań wobec przedsiębiorców prowadzących restauracje, siłownie i kluby fitness w okresie lockdownu.
W przypadkach, gdy sprawy badał wymiar sprawiedliwości, sądy w orzeczeniach podzielały stanowisko Rzecznika MŚP, że nie mogą być nakładane kary pieniężne na podstawie legislacji, która nie spełnia standardów konstytucyjnych.
Źródło: FORUM
Z opublikowanego raportu wynika, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadził 7835 spraw (wzrost o ponad 26% w stosunku do 2020 roku). Liczba korespondencji, która wpłynęła, wynosiła 16693 (wzrost o 12%). Wpłynęło 4384 wnioski legislacyjne (wzrost o 30% w stosunku do 2020 roku), a wniosków interwencyjno-procesowych wpłynęło 3303 (wzrost o ponad 16% w porównaniu do roku 2020).
– Sprawy, z którymi zwracali się przedsiębiorcy, świadczą o ważnej roli, jaką w działalności biznesu pełni Rzecznik MŚP. Nie każdą firmę stać na dział prawny, czy nawet prawnika. Moje Biuro skutecznie wypełnia tę lukę, reprezentując przedsiębiorców w sporach z organami administracji publicznej takimi jak sądy administracyjne, urzędy skarbowe, czy ZUS, jak również opiniując projekty ustaw czy rozporządzeń. Bardzo dużo spraw udało się załatwić pozytywnie. Liczę, że ustawowe umocowanie Rzecznika MŚP będzie jeszcze silniejsze, tak by mógł wstępować także do procesów cywilnych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Widać, że jest zapotrzebowanie na pracę Rzecznika MŚP – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, komentując sprawozdanie z działalności za 2021 rok, jednocześnie wskazując, że w komentowanym okresie wpływało ok. 320 różnej korespondencji tygodniowo.
Równolegle do reprezentowania przedsiębiorców, Rzecznik MŚP stoi na straży przestrzegania zasad Konstytucji Biznesu, wpływając na kształtowanie systemu prawnego umożliwiającego swobodne prowadzenie działalności gospodarczej. Działalność przejawiała się poprzez:
W 2021 roku Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców interweniował w licznych sprawach związanych z obostrzeniami wprowadzonymi na czas pandemii koronawirusa. Wykorzystując swoje uprawnienia, doprowadził m.in. do natychmiastowego wstrzymania wykonania decyzji, a następnie umorzenia kary w wysokości 30 tys. złotych dla restauratora z Łukowa. Analogiczny finał miała sprawa przedsiębiorcy prowadzącego siłownię w Poznaniu, któremu sanepid musiał zwrócić karę w wysokości 10 tys. złotych.
Ze względu na literalną wykładnię przepisów, urzędy, rozpatrując wnioski przedsiębiorców o wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych, uzależniały przyznanie pomocy od tzw. wiodącego numeru PKD,
a nie od faktycznie wykonywanej działalności gospodarczej. Zdaniem Rzecznika MŚP było to wypaczenie celów ustawy, co podkreślał, odnosząc się także do negatywnych skutków obostrzeń pandemicznych, oraz apelował o przyspieszanie ich znoszenia.
Działalność legislacyjna Rzecznika MŚP doprowadziła do podpisania ustawy przez Prezydenta RP ułatwiającej zatrudnianie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Z kolei liczne wystąpienia i konsultacje z przedsiębiorcami m.in. w sprawie ochrony miejsc pracy w przedsiębiorstwach pod zarządem sukcesyjnym, czy badania trzeźwości pracownika w miejscu pracy, dały początek działaniom legislacyjnym kształtującym system prawny.
Rzecznik MŚP wstąpił także do dwóch postępowań toczących się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczyły one stosowania obniżonej stawki VAT wobec podatnika, sprzedającego na wynos produkty gastronomiczne i mechanizmu stosowania opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W obu przypadkach TSUE w znacznej części podzielił wolnorynkową argumentację Rzecznika MŚP.
Przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców działa Rada Przedsiębiorców, której głównym zadaniem jest opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących interesów przedsiębiorców, wystąpienia z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, opiniowanie stanu przestrzegania praw przedsiębiorców, a także prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjnej w zakresie związanym z wykonywaniem działalności gospodarczej na terytorium Polski. W skład Rady Przedsiębiorców na dzień 31 grudnia 2021 r. wchodziło 341 organizacji. W 2021 roku odbyło się 10 posiedzeń Rady Przedsiębiorców i 160 konsultacji merytorycznych z przedsiębiorcami.
Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP obejmuje okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.
Pełne sprawozdanie za 2021 rok
Tarcza finansowa PFRKoronawirus w Polsce