Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany wejdą w życie 1 lipca?

Wokół ograniczonej ulgi abolicyjnej powstało zamieszanie, pojawiły się zarzuty, że ustawodawca zapomniał o przepisach przejściowych i pracujący za granicą zapłacą wyższe podatki już w 2020 r. Głos zabrał resort Finansów, wskazując terminy stosowania limitu odliczenia z tytułu ulgi abolicyjnej.
Jak wskazało MF w opublikowanym 12 stycznia 2021 r. komunikacie wejście w życie nowych przepisów dotyczących ulgi 1 stycznia 2021 r. oznacza, że limit odliczenia ulgi abolicyjnej ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 r. Oznacza to, że limit będzie więc stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 r., czyli w 2022 r. Stąd podatnicy zasosują ograniczoną ulgę abolicyjną w rozliczeniach składanych do końca kwietnia 2022 r.
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Jak pisaliśmy wcześniej, 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy zmieniające zasady stosowania ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiana dokonana przez ustawodawcę polega na wprowadzeniu limitu odliczenia z tytułu ulgi abolicyjnej jedynie 1360 zł.
Źródło: shutterstock.com
MF wyjaśniło, że podatnicy pracujący za granicą dochody osiągnięte w 2020 r. rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2020 r.
Więcej o uldze abolicyjnej pisaliśmy w artykułach:
Sejm przyjął przepisy ograniczające ulgę abolicyjną
Ulga abolicyjna: kto zapłaci więcej?
Odliczenia w PITRozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITPIT-36PIT-37Podatki 2021