Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Resort finansów w piątek przypomina o tym, że podatnicy rozliczający zeznanie roczne mogą przekazać w deklaracji za 2022 r. 1,5 proc. wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jednak przez zmiany w Polskim ładzie nie każdy będzie mógł wesprzeć organizacje i przekazać pomoc. Warto jednak sprawdzić, czy możemy komuś pomóc. 1,5 proc. dla OPP nic nie kosztuje, a jest źródłem pomocy dla wielu potrzebujących.
Zmiany w Polskim ładzie sprawiły, że podjęto decyzję o zwiększeniu wsparcia dla OPP. Żeby przekazać wsparcie, podatnik musi zapłacić podatek należny wynikający z PIT za 2022 r. w pełnej wysokości do 30 czerwca 2023 r.
Jak wyjaśnia resort finansów, podatnik rozliczający PIT za 2022 rok może zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. w 2023 r.
Zgodnie z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Finansów, podatnik, który korzystał z tej możliwości w ubiegłym roku i chce złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. w usłudze Twój e-PIT ma wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić. Podatnik może też wskazać cel szczegółowy, jeżeli chce, żeby jego środki przez organizację były odpowiednio wykorzystane.
Źródło: Shutterstock
Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36. PIT-OP złożony do 2 maja 2023 r. będzie obowiązywał na kolejne lata. Emeryt lub rencista będzie też mógł w kolejnych latach wycofać, lub zmienić wyrażoną w tym roku zgodę na przekazanie OPP.
Jak pisaliśmy na łamach PIT.pl, nie każdy podatnik może przekazać 1,5 proc. wsparcia OPP. W sytuacji, kiedy podatnik uzyskał dochód poniżej 30 000 zł i nie płacił podatku do Urzędu Skarbowego nie ma możliwości przekazania wsparcia OPP.
Źródło: screen z programu e-pity.pl
Dodatkowym warunkiem otrzymania wsparcia przez OPP jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2022 r. podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2023 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP.
1 procent dla OPPRozliczenie rocznePolski ŁadTwój e-PIT