Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Mały ZUS 2019 uchwalony przez Sejm

Iwona Maczalska

Sejm uchwalił przepisy wprowadzające tzw. mały ZUS dla firm osiągających niewielkie przychody. Z niższego ZUS-u przedsiębiorcy będą mogli skorzystać już od stycznia 2019 roku.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę nowelizującą przepisy w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. W myśl nowych przepisów od stycznia 2019 roku jednoosobowe firmy, których przychody nie przekraczają 2,5 krotności płacy minimalnej, zapłacą niższe składki ZUS.

Zdaniem ustawodawców ,,dzięki nowym przepisom realną ulgę odczuje nawet 200 tys. przedsiębiorców”.

 

Trzy ulgi w ZUS dla początkujących i małych firm

Wprowadzenie tzw. małego ZUS-u uzależnionego od przychodu, to kolejna – trzecia już ulga, z jakiej mogą korzystać przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy zainteresowani zastosowaniem obniżonego ZUS-u i obniżeniem kosztów prowadzenia działalności mogą w pierwszej kolejności skorzystać z tzw. ulgi na start zwalniającej z opłacania składek ZUS społecznych przez okres 6 miesięcy, potem przez 24 miesiące mogą skorzystać z aktualnie obowiązującego preferencyjnego ZUS-u dla młodych firm.

W myśl nowo przyjętych przez Sejm przepisów na przedsiębiorców o niskich przychodach od stycznia 2019 roku czekać będzie kolejna ulga – tzw. mały ZUS skierowany do  firm, których przychody nie przekraczają 2,5 krotności płacy minimalnej. Więcej na ten temat w artykule ,, Składki ZUS od przychodu. Jest projekt i zaskakujące zmiany”.

 

Niski ZUS