Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Mały CIT tylko dla spółek o niskiej rentowności

Ministerstwo Finansów planuje obniżyć CIT do wysokości 9 proc. Z ulgi będą mogły skorzystać jednak tylko spółki o niskiej rentowności, czyli takie, których dochód nie będzie wyższy niż 33 proc. przychodu – donosi „Rzeczpospolita”.

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów planuje obniżyć podatek dla małych przedsiębiorstw. Od przyszłego roku zapłacą 9 proc. CIT, jeśli spełnią wskazany przez resort warunek, a mianowicie ich dochód nie będzie wyższy niż 33 proc. ich przychodu.

Ile firm skorzysta z obniżki podatku CIT?

Obecnie małe spółki płacą 15 proc. CIT, więc ulga będzie dla nich znacząca. Niestety firmy o wysokich dochodach nie skorzystają z planowanej zmiany i będą płacić 19 proc. CIT. „Rzeczpospolita” wskazuje, że na obniżce skorzystają spółki mające duże koszty działalności, czyli np. zajmujące się handlem, natomiast stracą te, które zarabiają m.in. na pracy umysłowej czy świadczą usługi niematerialne.

Podmioty uprawnione do 9 proc. podatku CIT - limity i zasady niskiego CIT

Ponadto z nowych przepisów wynika, że spółka może stracić prawo do niższego podatku w trakcie trwania roku obrachunkowego. Na wyższą stawkę będzie musiała przejść w momencie, kiedy jej przychody przekroczą 5 mln zł.  Dodatkowo firma, która uzyska dochody z kapitałów, m.in. ze sprzedaży papierów wartościowych lub wierzytelności, również zapłaci od nich 19 proc. CIT.

Katarzyna Rostkowska
Bankier.pl