Lokale gastronomiczne zamknięte do odwołania. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów

Iwona Maczalska

Rząd wydłużył do odwołania czas obowiązywania restrykcji dotyczących branży gastronomicznej. Lokalne gastronomiczne nadal będą mogły świadczyć usługi wyłącznie w formie na wynos.

<< Kto skorzysta z Tarczy branżowej? Kluczowy kod PKD działalności gospodarczej

Obostrzenia nałożone na branżę gastronomiczną, które obowiązują od 24 października zostały wydłużone. Tym razem nie podano końcowej daty ich obowiązywania. Szczegóły można znaleźć w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów, opublikowanym wczoraj wieczorem.

Branża gastronomiczna na wynos do odwołania

Źródło: shutterstock

Posiłki i napoje z restauracji i kawiarni nadal tylko na wynos

We wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 1931). W myśl nowych zapisów  „Do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.30) jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz w przypadku działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków lub napojów przeznaczonych do spożycia przez pasażerów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc.”;

Pomoc dla firm gastronomicznych

W sejmie znajduje się aktualnie projekt Tarczy antykryzysowej 6.0 skierowanej m.in. do branży gastronomicznej. Ustawa antykryzysowa wprowadza formy pomocy, z jakiej mogą skorzystać firmy gastronomiczne. Mowa m.in. o zwolnieniu z ZUS, świadczeniu postojowym, dodatkowym świadczeniu postojowym, czy bezzwrotnej dotacji w kwocie 5000 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,,Tarcza branżowa 6.0 - rząd przygotował kolejne wsparcie dla przedsiębiorców”.

 

Koronawirus w Polsce