Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Lokale gastronomiczne zamknięte do odwołania. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów

Iwona Maczalska

Rząd wydłużył do odwołania czas obowiązywania restrykcji dotyczących branży gastronomicznej. Lokalne gastronomiczne nadal będą mogły świadczyć usługi wyłącznie w formie na wynos.

<< Kto skorzysta z Tarczy branżowej? Kluczowy kod PKD działalności gospodarczej

Obostrzenia nałożone na branżę gastronomiczną, które obowiązują od 24 października zostały wydłużone. Tym razem nie podano końcowej daty ich obowiązywania. Szczegóły można znaleźć w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów, opublikowanym wczoraj wieczorem.

Branża gastronomiczna na wynos do odwołania

Źródło: shutterstock

Posiłki i napoje z restauracji i kawiarni nadal tylko na wynos

We wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 1931). W myśl nowych zapisów  „Do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.30) jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz w przypadku działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków lub napojów przeznaczonych do spożycia przez pasażerów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc.”;

Pomoc dla firm gastronomicznych

W sejmie znajduje się aktualnie projekt Tarczy antykryzysowej 6.0 skierowanej m.in. do branży gastronomicznej. Ustawa antykryzysowa wprowadza formy pomocy, z jakiej mogą skorzystać firmy gastronomiczne. Mowa m.in. o zwolnieniu z ZUS, świadczeniu postojowym, dodatkowym świadczeniu postojowym, czy bezzwrotnej dotacji w kwocie 5000 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,,Tarcza branżowa 6.0 - rząd przygotował kolejne wsparcie dla przedsiębiorców”.

 

Koronawirus w Polsce