Koniec zwolnienia z ZUS. W lipcu trzeba już zapłacić składki i wyższy podatek

Katarzyna Sudaj

Skończył się okres trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS za okres od marca do maja 2020 roku. Do 10 lipca przedsiębiorcy muszą zapłacić składki ZUS za czerwiec, a na dodatek nie mogą jeszcze obniżyć zaliczki na podatek.

Zwolnienia z ZUS i postojowe będzie przedłużone? Tak, ale tylko dla wybranych

Mimo, że firmy odczuwają nadal skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, to skończył się już okres trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS. Przypomnijmy, że za okres od marca do maja 2020 roku przedsiębiorcy mogli uzyskać zwolnienie ze składek ubezpieczeniowych. Za czerwiec 2020 składki ZUS należy już zapłacić w normalnej wysokości.

Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS wyłącznie za siebie zobowiązani są do zapłaty składek za czerwiec w terminie do 10 lipca 2020 roku. Przedsiębiorcy będący płatnikami składek również za innych ubezpieczonych (gdy zatrudniają pracowników), opłacają składki ZUS w terminie do 15 lipca.

Pełen ZUS to wydatek nawet 1400 zł miesięcznie.

Źródło: opracowanie własne PIT.pl

Sprawdź wysokość składek dla nowych firm.

Dlaczego brak składek ZUS to wyższa zaliczka na podatek?

Tłumaczyliśmy już to w kwietniu. Jeśli nie płacimy składek ZUS, to nie możemy zaliczyć je w koszty. Nie można odliczyć składek społecznych od dochodu, a składek zdrowotnych od podatku. Tylko składki faktyczne zapłacone pomniejszają podatek. Jeśli teraz nie zapłacili należności z tytułu składek ZUS, to będą mieli wyższą zaliczkę na podatek PIT.

Zwolnienia z ZUSZUSNiski ZUSKoronawirus w Polsce