Zwolnienia z ZUS i postojowe będzie przedłużone? Tak, ale tylko dla wybranych

Katarzyna Sudaj

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej dalsze zwolnienia ze składek ZUS oraz przedłużenie postojowego. W najbliższych dniach projekt ma trafić do Sejmu, by posłowie zdążyli go uchwalić na posiedzeniu 22 lipca.

Nie wszystkie branże skorzystają z dalszej pomocy ZUS

Pojawiły się doniesienia, że jest szansa nad wydłużeniem okresu zwolnienia ze składek ZUS poza miesiące marzec-maj 2020 roku. Jednak to zwolnienie nie objęłoby wszystkich firm, a jedynie branżę turystyczną, a dokładniej agentów, pilotów wycieczek, przewodników turystycznych i transport związany z turystyką.

Projekt ustawy przedłużającej zwolnienie z ZUS ma trafić do Sejmu

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zadeklarowała, że do końca tygodnia powinien być gotowy projekt przepisów w tej sprawie. Trafi on do Sejmu jako projekt poselski, by maksymalni skrócić drogę legislacyjną i w ciągu jednego dnia posiedzenia Sejmu (najprawdopodobniej 22 lipca) móc po trzech czytaniach uchwalić ta ustawę.

Pierwotnie zwolnienia ZUS i dłuższe postojowe zakładano dla dwóch grup zawodowych (piloci i przewodnicy), ale później zaczęto wymieniać również agentów turystycznych i pracowników transportu autokarowego. Na konkrety trzeba poczekać do przedstawienia projektu ustawy.

Zwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweKoronawirus w Polsce