Sejm uchwalił nowe przepisy. Od lipca 2023 r. wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn

Uchwalenie ustawy Polski Ład 2.0 miało znieść kłopotliwy obowiązek księgowych dotyczący podwójnego wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Okazuje się jednak, że nowe przepisy wchodzące w życie 1 lipca nie zostały dokładnie poprawione, przez co podwójne liczenie zaliczek zostanie z przedsiębiorcami na dłużej.
» "Mitręga księgowych" trwa nadal, po 1 lipca też trzeba będzie liczyć wynagrodzenia podwójnie
Ustawodawca zapewniał, że już od 1 lipca 2022 roku zniesiona zostanie konieczność podwójnego wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Sytuację miała zmienić ustawa korygująca tzw. Polski Ład 2.0. Okazuje się jednak, że ustawodawca nie zmienił wprowadzonych w styczniu przepisów dotyczących zasad wyliczania składki zdrowotnej przez co obowiązek podwójnego wyliczania zaliczek PIT zostanie zachowany.
» 10 ważnych zmian w PIT od 1 lipca 2022 r. - PIT.pl
Źródło: shutterstock
Całe zamieszanie wynika wprost z art. 83 ust. 1 i art. 83 ust. 2b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Mówią one, że jeśli kwota składki zdrowotnej przewyższa wysokość zaliczki na PIT wyliczonej według zasad obowiązujących 31 grudnia 2021 r., to płatnik powinien tę składkę odpowiednio obniżyć.
Kwestię tą wyjaśnia ekspert ID Advisory Remigiusz Fijak. Jak twierdzi ,, Z przepisów zlikwidowano mechanizm ograniczania ich do wysokości zeszłorocznych. Jednak w procesie legislacyjnym nie uchylono zmian wprowadzonych w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które miały miejsce w styczniu 2022 r. Z tego względu płatnicy będą zmuszeni obniżyć wysokość składki zdrowotnej do wysokości zaliczek obliczonych według przepisów obowiązujących od 31 grudnia 2021 r., które co do zasady będą wyższe niż zaliczki kalkulowane według obecnych przepisów”.
Czym to poskutkuje? Jak zdaniem Remigiusza Fijaka ,,W najbliższych miesiącach pracownicy kadrowo-płacowi będą zobowiązani do dwukrotnego naliczania podatku PIT, zgodnie z zasadami bieżącymi oraz zeszłorocznymi. Celem tych działań będzie obliczenie hipotetycznej zmniejszenie składki zdrowotnej, aby wyniosła równowartość zaliczki z 2021 r. „
Tekst powstał przy współpracy z:
![]() | Doradca podatkowy ID Advisory Remigiusz Fijak |
Polski ŁadPodatek PITSkładka zdrowotnaHOT