Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń z Tarczy 6.0?

Iwona Maczalska

Premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji został zapytany o termin wypłaty świadczeń pomocowych, które będą przyznawane w ramach Tarczy 6.0. Mowa w szczególności o dodatkowym świadczeniu postojowym, czy dotacji 5000 zł. Niestety odpowiedź Premiera nie była jednoznaczna.

» Kto skorzysta z Tarczy branżowej? Kluczowy kod PKD działalności gospodarczej

4 listopada odbyła się kolejna już konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której przekazano szczegóły nowych obostrzeń, mających zmniejszyć liczbę chorych na COVID-19. Coraz więcej firm musi mierzyć się z problemami finansowymi. Choć rząd obiecał wsparcie firmom najbardziej dotkniętym obostrzeniami, to realnej pomocy nadal nie widać. Kiedy zostaną zakończone prace nad Tarczą 6.0 oraz kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat świadczeń pomocowych?

Kiedy wypłaty świadczeń z Tarczy 6.0?
Źródło: shutterstock.com

Niekończące się prace nad Tarczą 6.0

Firmy dotknięte aktualnie największymi obostrzeniami nie chcą dłużej czekać na pomoc ze strony rządu. Jak twierdzą, by przetrwać do wiosny 2021 roku, świadczenia muszą zostać wypłacone już teraz. Niestety aktualnie nie widać w bliskiej perspektywie możliwości wypłacenia jakichkolwiek świadczeń przedsiębiorcom. Tarcza antykryzysowa 6.0 nadal jest bowiem w fazie projektu. Nie stanowiłoby to większego problemu, gdyby nie to, że ostatnie posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie mieli pracować nad przepisami Tarczy 6.0, zostało odwołane. Najbliższe posiedzenie Sejmu ma mieć miejsce dopiero 18-19 listopada (choć możliwe jest jego przyspieszenie na wniosek opozycji na 12 listopada). Nawet jeśli posiedzenie odbędzie się zgodnie z planem, przepisy nie zostaną od razu uchwalone. Ustawa przed podpisem Prezydenta musi bowiem zgodnie z przebiegiem procesu legislacyjnego trafić do Senatu, który również ma prawo wnieść poprawki do ustawy. Oznacza to, że przed ostatecznym uchwaleniem Tarczy 6.0 jeszcze długa droga.

Wypłaty świadczeń z Tarczy 6.0 - co na to Premier?

O to, kiedy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pierwszych wypłat świadczeń pomocowych, w tym m.in. świadczenia postojowego, czy dotacji 5000 zł został zapytany Premier Morawiecki, podczas wtorkowej konferencji prasowej. Udzielona przez niego odpowiedź była mocno wymijająca.

Zdaniem Premiera Morawieckiego ,,zwolnienie z ZUS albo dopłaty do wynagrodzeń, one będą obowiązywały od 1 listopada – to po pierwsze, po drugie apeluję, aby Senat jak najszybciej i jak najczęściej się zbierał po to, żeby można było jak najszybciej reagować na to co się dzieje, po trzecie - te zasady o których mówiłem (10 działań antykryzysowych dla firm (red.), one są z punktu widzenia technicznego gotowe do realizacji. Tam, gdzie nie potrzeba  uregulowań prawnych, gdzie nie jesteśmy zależni od Senatu, czy prac parlamentarnych, wdrażać to będziemy niemal natychmiast (…)”.

10 działań antykryzysowych dla firm

Premier nie zdradził konkretnego terminu wypłaty świadczeń pomocowych, lecz przedstawił 10 nowych działań pomocowych, jakie mają wesprzeć firmy w czasie pandemii. Mowa m.in. o dofinansowaniu kosztów stałych dla MŚP, umorzeniu subwencji z Tarczy Finansowej z PFR, pożyczkach długoterminowych z gwarancją, czy dofinansowaniu leasingu. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,, Premier Morawiecki: 10 działań antykryzysowych dla firm”

Koronawirus w PolsceZwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweMikropożyczka