Karta podatkowa 2022 – jak wypełnić ZUS DRA po zmianach Polskiego Ładu

Iwona Maczalska

Nowe przepisy Polskiego Ładu objęły również przedsiębiorców opodatkowanych na podstawie karty podatkowej. Wspomniani przedsiębiorcy od 2022 roku zobowiązani będą do comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wypełnić ZUS DRA w przypadku karty podatkowej?

» ZUS DRA 2022. Jak wypełnić deklarację po zmianach Polskiego Ładu

Od 2022 roku przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na kontynuowanie opodatkowania swojej działalności na podstawie karty podatkowej, muszą liczyć się z pojawieniem się dodatkowego, comiesięcznego obowiązku raportowego względem ZUS. Przedsiębiorcy na karcie podatkowej zobowiązani bowiem będą do przekazywania do ZUS w każdym miesiącu kompletu dokumentów rozliczeniowych. Chodzi m.in. o deklarację ZUS DRA.

» Stawki karty podatkowej 2022 [Tabele]

ZUS DRA na karcie podatkowej 2022

Źródło: shutterstock

Kiedy ZUS DRA i ZUS RCA na karcie podatkowej

Do comiesięcznej wysyłki dokumentów rozliczeniowych zobowiązani od 2022 roku są wszyscy przedsiębiorcy, również Ci opodatkowani kartą podatkową. Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, zobowiązany jest do wysyłki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie deklaracji ZUS DRA. W przypadku, gdy wspomniany przedsiębiorca zatrudnia pracowników, składkę zdrowotną naliczoną według nowych zasad wykazuje w druku ZUS RCA.

ZUS radzi, jak wypełnić deklarację ZUS DRA w przypadku karty podatkowej

Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom na karcie podatkowej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował filmik instruktażowy pokazujący, jak wypełnić nową deklarację ZUS DRA po zmianach przepisów Polskiego Ładu. Poradnik dostępny jest poniżej:

Źródło: ZUS.pl

Zmiany w karcie podatkowej 2022

Za sprawą przepisów Polskiego Ładu doszło do dużego ograniczenia grupy przedsiębiorców, którzy w 2022 roku mogą skorzystać z opodatkowania kartą podatkową. Zmieniły się również zasady naliczania składki zdrowotnej. Więcej na ten temat w artykule ,, Polski Ład: Ograniczenia w stosowaniu karty podatkowej od stycznia 2022 roku”.

Karta podatkowaSkładka zdrowotnaPolski ŁadZUS