Jaka składka zdrowotna od emerytur do 2500 zł w ramach Nowego Ładu?

Iwona Maczalska

Rząd ogłosił planowane zmiany w zakresie tzw. Nowego Ładu. W myśl zmian emerytury do kwoty 2500 zł brutto zostaną zwolnione z podatku PIT. Wątpliwości budzi jednak wysokość należnej składki zdrowotnej, opłacanej przez emerytów.

» Nowy Polski Ład - emerytury bez podatku

Zaproponowane przez rząd zmiany w ramach tzw. Polskiego Nowego Ładu obejmą swoim zakresem również emerytury. Ponieważ jednym z założeń Nowego Ładu ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 000 zł, to wszystkie emerytury do kwoty 2500 zł brutto zostaną całkowicie zwolnione z podatku PIT. Co jednak  ze składną zdrowotną? Czy emeryt będzie musiał opłacać ją w pełnym zakresie?

Jaka składka zdrowotna od emerytur w ramach Nowego Ładu?

Źródło: FORUM

Składka zdrowotna od emerytur w ramach Nowego Ładu

Zwolnienie z podatku PIT emerytur do kwoty 2500 zł brutto, jest dobrą informacją dla emerytów. Wątpliwości budzi jednak kwestia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, jakie będzie musiał pokryć emeryt. Wątpliwości te rozwiała Prezes ZUS Gertruda Uścińska, która w wywiadzie udzielonym telewizji wPolsce.pl powiedziała, że ,,Generalnie jest zasadna taka, że składka na ubezpieczenia zdrowotne w wysokości 9 proc. będzie należna od każdego świadczenia emerytalnego, niezależnie od przysługujących zwolnień podatkowych i faktycznie będzie obniżała to świadczenie, czy w przypadku innych należności określony dochód”.

Oznacza to, że w ramach Nowego Polskiego Ładu emeryci faktycznie będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku PIT pobieranej emerytury. Bez zmian pozostanie jednak kwestia opłacania składki zdrowotnej.

ZUS