Jak opodatkować przychody z korepetycji?

W jaki sposób nauczyciel udzielający korepetycji po szkole powinien rozliczyć się z fiskusem z tych dodatkowych przychodów? Czy trzeba zapłacić podatek, a może niewielkie kwoty są zwolnione z opodatkowania?

Często nauczyciele zastanawiają się, czy mogą po pracy w szkole dodatkowo dorabiać sobie jako korepetytorzy – jaką umowę wówczas podpisać i jak się potem rozliczyć z fiskusem z tych przychodów.

Jeśli chodzi o formę rozliczania korepetycji, nauczyciel może wybrać np. działalność bez rejestracji, pod warunkiem, że jego miesięczne przychody z tego tytułu nie wynoszą więcej niż 50% ustawowej pensji minimalnej. W 2018 roku jest to 1050 złotych brutto, a od 2019 będzie to 1125 zł brutto.

Student nie rozliczy korepetycji ryczałtem

Jeśli przychody z korepetycji są wyższe, można rozliczać się na podstawie umowy zlecenie lub w ramach własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależnie od wybranej formy nauczyciel będzie nadal zatrudniony w szkole w ramach umowy o pracę. Umowa w sprawie udzielania korepetycji może (ale nie musi) być spisana, natomiast należy pamiętać, że druga strona transakcji jest osobą prywatną. W tej sytuacji obowiązek rozliczenia się będzie zawsze po stronie korepetytora. Przy działalności nierejestrowanej i umowie zleceniu nauczyciel będzie w rozliczeniu rocznym składał PIT-36, a przy działalności gospodarczej zeznanie roczne będzie zależne od formy opodatkowania, jaką wybierze korepetytor. Mogą to być zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt 20% lub karta podatkowa. W ostatnich dwóch przypadkach nie można jednak odliczać od podatku kosztów prowadzenia działalności.

Aneta Socha-Jaworska,
ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt