Soboń: Już niebawem fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców. Będzie nowe narzędzie dla firm

Od stycznia 2022 roku zmianie ulegną zasady wypełniania zgłoszeń INTRASTAT dla wywozu. Chodzi o informację o kraju pochodzenia towarów.
» Progi statystyczne INTRASTAT obowiązujące w 2021 roku
1 styczna 2022 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2152 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie europejskiej statystyki gospodarczej. Za sprawą rozporządzenia od nowego roku na podatników zobowiązanych do przekazywania informacji w ramach systemu INTRASTAT, zostanie nałożony dodatkowy obowiązek informacyjny.
Źródło: shutterstock
W myśl zmian od 1 stycznia 2022 informację o kraju pochodzenia towarów będzie trzeba podawać również w zgłoszeniach INTRASTAT dotyczących wywozu, a nie jak ma to miejsce obecnie – wyłącznie w zgłoszeniach przywozu.
Jak informuje urząd celno-skarbowy ,, Niezależnie od powyższego, chcąc z wyprzedzeniem przygotować rynek do przedmiotowej zmiany, już od 1 lipca 2021 roku została (red.) zapewniona prawna i techniczna możliwość podawania ww. informacji w zgłoszeniach INTRASTAT. Program ist@t do generowania zgłoszeń INTRASTAT oraz formularz zgłoszenia INTRASTAT, dostępne na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, zostały (red.) dostosowane do wprowadzanej zmiany”.
» Gdzie należy składać deklaracje INTRASTAT?
Wskazywanie kraju pochodzenia towarów odbywa się za pośrednictwem kodu kraju pochodzenia. Osoby mające problem ze wskazaniem właściwego kodu mogą skorzystać z instrukcji zamieszczonej na stronie puesc.gov.pl. Zgodnie z nią ,, Należy wpisać dwuliterowy kod kraju, zgodnie z wykazem kodów, w którym towar został całkowicie uzyskany lub wyprodukowany. Towar, w produkcję którego zaangażowany jest więcej niż jeden kraj, jest uznawany za pochodzący z kraju, w którym został poddany ostatniej istotnej, ekonomicznie uzasadnionej, obróbce lub przetworzeniu, które spowodowało wytworzenie nowego produktu lub stanowiło istotny etap wytwarzania w przedsiębiorstwie przystosowanym do tego celu. Jeżeli kraj pochodzenia nie jest znany, należy podać kod kraju członkowskiego Unii Europejskiej będącego krajem wysyłki towarów”. Cała instrukcja dostępna jest tutaj.
Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne