5 czerwca 2023 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała o wznowieniu działalności kontrolnych w zakładach pracy, w pełnym zakresie. Kontrole zostaną wznowione od dnia 22 czerwca i będą odbywały się na nowych zasadach.
» Tarcza 4.0 - zmiany w kontrolowaniu przedsiębiorców
Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy zadecydował o wznowieniu działalności kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy od dnia 22 czerwca 2020 roku. Kontrole w firmach pracy będą odbywały się już w pełnym zakresie, z poszanowaniem nowych wytycznych.
» Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
Główny Inspektor Pracy w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracował nowe wytyczne przeprowadzania kontroli w firmach. W myśl zmian, o ile jest to możliwe zaleca się, by działalności kontrolne prowadzone były w pierwszej kolejności w formie telefonicznej rozmowy inspektora z pracodawcą – a nawet, jeśli jest to możliwe, wyłącznie w formie zdalnej.
Nowe wytyczne wskazują również, że wizyta kontrolna powinna zostać maksymalnie skrócona oraz należy ją przeprowadzać, w specjalnie do tego celu wydzielonym pomieszczeniu.
Nowe wytyczne mają na celu ograniczenie ryzyka zakażenia się wirusem zarówno inspektora, jak i pracodawcy. Są więc niejednorodnie bardzo rygorystyczne.
Jak stwierdził Inspektor Pracy przykładem nowych wytycznych jest zapis mówiący, że,, Dokumenty udostępnione inspektorowi pracy przez pracodawcę do kontroli poza terenem zakładu zostaną poddane 24-godzinnej kwarantannie w szczelnie zamykanych pojemnikach Dokumenty te, podobnie jak inna korespondencja, mogą zostać wyjęte i skierowane do użytku w danej jednostce organizacyjnej PIP dopiero po upływie 24 godzin od wpłynięcia.”
Wytyczne Głównego Inspektora Pracy oraz Głównego Inspektora Sanitarnego nakładają również szereg nowych obowiązków na inspektorów dokonujących kontroli. W myśl zmian, w czasie kontroli inspektor zobowiązany będzie do przestrzegania zasad higieny obowiązujących w danym zakładzie pracy. Będzie więc zobowiązany w szczególności do dezynfekowania rąk, a nawet obuwia (jeżeli zakład pracy będzie tego wymagał), każdorazowego stosowania środków ochrony osobistej, czy też zachowania zalecanego w zakładzie pracy dystansu (co najmniej 2 metry).