Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Do obowiązków płatnika składek należy m.in. poinformowanie zatrudnionej osoby o naliczonych jej składkach w poprzednim roku kalendarzowym. Ponadto należy jej też przekazać informację o wszelkich przerwach w opłacaniu tych składek oraz wypłaconych świadczeniach, a jeśli zatrudniona osoba jest nauczycielem - również o okresach wykonywania pracy nauczycielskiej.
Źródło: shutterstock.com
Płatnik przekazuje informację o naliczonych składkach za rok ubiegły, w podziale na poszczególne miesiące, każdej osobie, którą miał obowiązek zgłosić w ZUS do ubezpieczeń oraz naliczać za nią składki, tj. m.in.:
Roczna informacja dla ubezpieczonego powinna zawierać dane z raportów miesięcznych przesłanych do ZUS za daną osobę, w podziale na poszczególne miesiące roku, za który jest ona przekazywana. W rocznej informacji o naliczonych składkach za 2020 r. płatnik powinien więc podać dane o wszystkich naliczonych składkach za danego ubezpieczonego i wykazanych za niego w raportach ZUS RCA sporządzonych za miesiące od stycznia do grudnia 2020 r. Z kolei ewentualne przerwy w opłacaniu składek ubezpieczeniowych należy podać z raportów ZUS RSA, a okresy pracy nauczycielskiej - z raportów ZUS RPA, sporządzonych za ten sam okres.
Oprócz danych identyfikacyjnych płatnika i ubezpieczonego w informacji tej trzeba wykazać m.in.:
Sporządzając roczną informację, można skorzystać z gotowego formularza "Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej", stanowiącego załącznik nr 20 do rozporządzenia MRiPS w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych... (Dz. U. z 2020 r. poz. 2366). Rozporządzenie to określa również wzór informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej (załącznik nr 19). Druki obu tych informacji są dostępne w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
Roczna informacja dla ubezpieczonego powinna zawierać dane, które płatnik faktycznie przekazał do ZUS, bowiem głównym jej celem jest weryfikacja przez ubezpieczonego danych, które zostały w niej zawarte. Powinna więc uwzględniać wszelkie sporządzone przez płatnika i przekazane przez niego do ZUS korekty dokumentów rozliczeniowych. W informacji, o której mowa, wykazuje się składki naliczone, a nie opłacone, więc płatnik powinien ją przekazać swoim ubezpieczonym bez względu na to, czy uiścił za nich do ZUS należne składki za dany okres czy nie.
Nie trzeba przekazywać informacji o składkach tym ubezpieczonym, za których płatnik opłacał wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne (np. zleceniobiorcom lub członkom rady nadzorczej podlegającym wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu), chyba że wystąpią o jej wydanie (nie muszą tego robić płatnicy pobierający składkę zdrowotną z emerytur i rent).
Obowiązku przekazania rocznej informacji o składkach nie ma też płatnik, który z własnej inicjatywy przekazywał ubezpieczonym w ciągu roku kalendarzowego co miesiąc informację o naliczonych składkach. Powinien im ją wydać tylko wtedy, gdy ubezpieczeni zwrócą się do niego o jej wydanie - mimo że otrzymywali informacje miesięczne.
Do kiedy przekazać informację za 2020 r. i w jakiej formie? Roczną informację o naliczonych składkach za ubiegły rok płatnik powinien przekazać ubezpieczonemu w terminie do dnia 28 lutego roku następnego. We wcześniejszym terminie płatnik powinien ją przekazać osobie ubezpieczonej tylko wtedy, gdy wystąpi ona do niego z takim żądaniem. Wówczas płatnik przekazuje ją nie częściej niż raz na miesiąc za miesiąc poprzedni. W 2021 r. dzień 28 lutego przypada w niedzielę, wobec tego informację za 2020 r. należy przekazać osobom ubezpieczonym najpóźniej 1 marca 2021 r. Płatnik zobowiązany jest do przekazania ubezpieczonemu rocznej informacji w formie papierowej bądź, za jego zgodą, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby odpowiedzialnej za przekazanie tych dokumentów. |
autor: Dorota Wyderska
Gazeta Podatkowa nr 12 (1783) z dnia 2021-02-11
Prawa i obowiązki podatnika w postępowaniu podatkowym. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl