Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ile mikroprzedsiębiorca zyska, a ile straci na zwolnieniu ze składek ZUS?

Piotr Szulczewski 23.03.2020 11:09 (aktualizacja: )

Jakie będą konsekwencje zapowiedzianego w weekend przez Prezydenta Andrzeja Dudę zwolnienia ze składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych?

[aktualizacja 25.03.2020r.]:» Małe firmy zwolnione ze składek ZUS przez 3 miesiące, bez dodatkowych warunków

Umorzenie płatności składek ZUS jest wyłącznie częściowym benefitem dla przedsiębiorcy. W sytuacji, gdy przychody spadają o więcej niż 50%, liczy się każda złotówka. W poprzednich miesiącach ci sami przedsiębiorcy mogli odliczać całość składek społecznych od dochodu, a składek zdrowotnych od podatku. Jeśli od marca nie będą płacić składek, to ich podatek wzrośnie, bo nie zmniejszą podstawy jego ustalenia o składki umorzone. Realna oszczędność z powodu umorzenia składek będzie zatem co najmniej kilkaset złotych mniejsza, niż umorzone składki. 

Po drugie, pozostaje poza tym kwestia tego, jakie składki zostaną faktycznie umorzone - czy wyłącznie składki społeczne, czy również płatności na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych, a przede wszystkim - czy umorzona będzie również składka na ubezpieczenie zdrowotne? Realnie kwota umorzenia może być bardzo różna.

Koronawirus w PolsceZUSNiski ZUSKoszty