Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Ile firm skorzystało z małego ZUS-u?

12.02.2019 09:16 (aktualizacja: )

Ponad 137,5 tys. przedsiębiorców w terminie do 8 stycznia br. złożyło wnioski o możliwość opłacania w 2019 roku niskich składek ubezpieczeniowych uzależnionych od wysokości przychodu tzw. Małego ZUS-u. Obecnie trwa ich formalne sprawdzenie.

Zainteresowanych dwa razy więcej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że prawie 300 tys. przedsiębiorców na początku roku odwiedziło osobiście placówki ZUS z pytaniami dotyczącymi Małego ZUS-u. Ponad 137,5 tys. uprawnionych przedsiębiorców zdążyło złożyć wnioski o zmianę kodu ubezpieczenia społecznego.

Ulga na start - pół roku bez składek ZUS

Mały ZUS nie dla każdego

Wiemy, że warunkiem skorzystania z tych preferencyjnych składek ZUS jest niski przychód z poprzedniego roku, który nie mógł przekroczyć 63 tys. zł rocznie. Przedsiębiorcy wskazują, że uzależnienie tej możliwości od wysokości przychodu, a nie dochodu skreśla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z handlu. Mają oni duży obrót z niską marżą, czyli wysoki przychód (powyżej 63 tys. zł rocznie), ale po odjęciu kosztów towaru dochód jest już bardzo niski.

Jak wyliczyć składkę na mały ZUS?

Również opodatkowani kartą podatkową, czyli drobni rzemieślnicy np. fryzjerzy, kosmetyczki, szewcy oraz przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT są ustawowo wykluczeni z katalogu uprawnionych do małego ZUS-u.

Mały ZUS również dla karty podatkowej? Rzecznik MSP chce zmian

Źrodło: Rzecznik MŚP

Niski ZUS