Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

E-faktury zaczną obowiązywać od 2024 roku. Księgowi i dostawcy systemów zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian. 17 czerwca br. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Jest to stanowisko w odpowiedzi na uwagi zgłaszane przez przedsiębiorców, którzy informowali, że nie są wstanie wdrożyć i KSeF
Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Aktualnie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Jak wynika z decyzji Rady UE obowiązkowe staną się od stycznia 2024 roku.
Źródło: shutterstock
E-faktura jak wskazywał resort finansów pozwoli na skrócenie okresu oczekiwania na zwrot VAT-u. Podatnicy mają go otrzymać po 40 dniach, to skrócenie czasu oczekiwania o 1/3. Aktualnie zwrot VAT jest dokonywany w terminie 60 dni.
W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2024 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.
Jak wskazuje MF, z perspektywy podatnika, e-faktura przyniesie wiele udogodnień:
Link do decyzji: