e-Deklaracje Desktop – koniec wsparcia dla Win XP/Vista, Linux i MacOS

Ministerstwo Finansów informuje o zakończeniu wsparcia dla aplikacji e-Deklaracje Desktop w systemach Windows XP/Vista, Linux oraz MacOS. Aplikacja działa prawidłowo w Windows 7, 8, 10. Ze względu na bezpieczeństwo danych użytkowników nie jest możliwe dalsze wsparcie dla aplikacji e-Deklaracje Desktop w systemach Windows XP/Vista. Ponadto ze względów technologicznych aplikacja nie będzie dłużej wspierana w systemach Linux i MacOS. Przypominamy, że podatnicy mogą rozliczać się szybko i łatwo na portalu podatki.gov.pl (np. w usłudze Twój e-PIT).

Windows XP/Vista

Zakończenie wsparcia dla systemów Windows XP/Vista przez producenta (Microsoft) oznacza brak nowych łatek bezpieczeństwa i obsługi nowych algorytmów szyfrowania. Z tego powodu Ministerstwo Finansów nie może dalej wspierać aplikacji e-Deklaracje Desktop i wtyczki (plugin) e-Deklaracje dla tych systemów operacyjnych.

Linux

Dalsze korzystanie z aplikacji e-Deklaracje Desktop w systemie Linux jest niemożliwe z powodu zakończenia wsparcia producenta systemu dla środowiska uruchomieniowego AdobeAIR i technologii AdobeFlash.

MacOS

Firma Apple wprowadziła zmiany w przeglądarce internetowej Safari od wersji 12 na platformie MAC OS. Usunięto wsparcie dla wtyczek, które wykorzystują technologię Netscape Plug-In API (NPAPI). Z tego powodu aplikacja e-Deklaracje Desktop, która wykorzystuje to rozwiązanie, nie może uruchamiać formularzy deklaracji podatkowych.

Jednocześnie zachęcamy podatników do szybkiego i łatwego rozliczania się na portalu, np. w usłudze Twój e-PIT lub przy pomocy formularzy interaktywnych wysyłanych do systemu e-Deklaracje.

Źródło: MF

Twój e-PITRozliczenie rocznePłatnik PIT