Dzień wolny od pracy w Wigilię i w Wielki Piątek

Katarzyna Sudaj 11.12.2018 09:37 (aktualizacja: )

Po ekspresowo wprowadzonym święcie 12 listopada z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej chyba nie jest zaskoczeniem kolejny pomysł posłów na dzień wolny od pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię Bożego Narodzenia.

Przed weekendem do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy, który dotyczy wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię Bożego Narodzenia.

Pomysłodawcy chcą, aby zarówno 24 grudnia (Wigilia Świąt Bożego Narodzenia) jak i Wielki Piątek przed Wielkanocą były dniami wolnymi.

Podatek PIT i składki ZUS od upominków bożonarodzeniowych dla pracowników

W uzasadnieniu posłowie argumentują, że Polakom należy się możliwość odpowiedniego przygotowania do okresu świątecznego. Nie każdy z pracowników ma możliwość wzięcia urlopu na ten dzień. I choć niektóre zakłady pracy decydują się na skrócenie dnia pracy 24 grudnia, to dotyczy to tylko części zatrudnionych.

Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz na Węgrzech. Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

Nowe przepisy zapewne spowodowałyby obniżenie dochodów budżetu Państwa – głównie z powodu zmniejszenia wartości wpływów z podatku VAT o około 600 mln złotych.

Czy 12 listopada i zmiana współczynnika urlopowego 2018 wpływa na wcześniej wypłacony ekwiwalent? Stanowisko PIP

Autorami projektu jest grupa posłów PSL-UED co oznacza słabe przełożenie na siły parlamentarne i raczej nie wróży temu projektowi szybkiego i zakończonego „sukcesem” procesu legislacyjnego, jak to miało miejsce w przypadku święta 12 listopada.

[aktualizacja 12.12.2018 r.]: Po zasięgnięciu opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu i Biura Analiz Sejmowych w kwestii zgodności z prawem UE, w dniu 11 grudnia br. projekt ustawy został skierowany do konsultacji do SN, PG, KRRP, NRA, RDS, PIP, RMiŚP, KIG, BCC, Lewiatan, ZRP, PRP, FZZ, NSZZ"S" i OPZZ.

Zmiany miałaby wejść w życie dopiero w 2019 roku.

Wymiar czasu pracyKoszty