1500 zł na opiekę nad dzieckiem, nowe urlopy i krótszy czas pracy –zmiany dla rodziców i pracowników

Rząd przedłuży wypłatę zasiłku opiekuńczego do 25 czerwca 2021 roku - podano w wykazie prac legislacyjnych KPRM. Świadczenie będzie wypłacane przez kolejne 19 dni, od 7 czerwca do 25 czerwca 2021 r. Kto aktualnie może z niego korzystać?
Epidedmia COVID-19 słabnie, jednak mimo tego rząd zdecydował o wydłużeniu prawa do dadatkowego zasiłku opiekuńczego. W opublikowanym projekcie rozporządzenia przez KPRM "proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 19 dni, od dnia 7 czerwca do dnia 25 czerwca 2021 r."
Tak jak dotąd ze świadczenia mogą korzystać:
1) rodzice dzieci w wieku do lat 8,
2) rodzice dzieci:
3) Rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Źródło:shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia przez placówkę opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.
Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie skorzystają rodzice, w sytuacji kiedy drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
Świadczenie nie będzie też przysługiwało, wtedy kiedy dana placówka (np. szkoła) zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
MacierzyństwoChoroba, wypadekKoronawirus w PolsceKodeks pracy