Dobry start 2022. Rodzicu złóż wniosek do końca sierpnia

Iwona Maczalska

Rodzice nadal mogą składać wnioski o wypłatę 300 zł świadczenia z programu Dobry Start. Wniosek warto jednak złożyć najpóźniej do końca sierpnia, bowiem przekroczenie sierpniowego terminu znacząco wydłuży czas oczekiwania na wypłatę.

Od 1 lipca do 30 listopada ZUS przyjmuje wnioski rodziców o wypłatę 300 zł z programu Dobry Start. Jak uczula jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ,, Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku”.

Dla kogo świadczenie z programu Dobry Start

Tzw. wyprawka szkolnaprzysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Świadczenie dobry start nie przysługuje jednak na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Rządowy program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Świadczenie Dobry stary

Źródło: shutterstock

3 sposoby składania wniosku o 300+

Wniosek o wyprawkę szkolną 300+ składać można:

  1. Poprzez bankowość elektroniczną,
  2. Na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS,
  3. Na portalu emp@tia.

Osoby chcące składać wniosek za pośrednictwem portalu PUE ZUS, muszą mieć profil na tym portalu. Jeśli jeszcze go nie mają, muszą go założyć. Informacje o sposobie zakładania konta na PUE znajdziesz w artykule ,, ZUS radzi, jak krok po kroku założyć konto na PUE”.

Jak krok po kroku złożyć wniosek o świadczenie 300+

Wychodząc naprzeciw rodzicom Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował film instruktażowy pokazujący, jak krok po kroku złożyć wniosek o wypłatę świadczenia 300+. Film znajduje się poniżej:

Źródło: ZUS

ZUSZasiłki