Do kiedy można złożyć korektę PIT za 2018 rok?

Katarzyna Sudaj

Z końcem kwietnia 2019 roku minął okres rozliczeń podatku dochodowego za 2018 rok. Jednak zmian w zeznaniu PIT za 2018 rok można dokonywać jeszcze przez ponad 5 lat, czyli bardzo długo.

Korektę można złożyć również przed 30 kwietnia, czyli przed upływem terminu rozliczenia zeznania PIT. Oczywiście, gdy wcześniej została przesłana do urzędu skarbowego pierwsza wersja rozliczonej deklaracji PIT, a teraz podatnik chce wprowadzić jakieś zmiany w zeznaniu.

Z jakiego powodu składa się korektę deklaracji PIT?

Jeśli po złożeniu deklaracji podatkowej PIT podatnik zorientuje się, że popełnił jakiś błąd w zeznaniu albo zapomniał odliczyć jakiejś ulgi (np. znalazł zaległą fakturę za leki odliczaną w ramach ulgi rehabilitacyjnej), to ma prawo ponownie wypełnić właściwy druk PIT, tym razem zaznaczając, że jest to „korekta zeznania”.

Do 31 maja możesz dodać lub zmienić OPP dla 1% podatku w usłudze Twój e-PIT

W tym roku po raz pierwszykorekta deklaracji umożliwia także skorzystanie z preferencyjnych form rozliczenia podatkowego np. wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W poprzednich latach tylko ci podatnicy, którzy wybrali taką formę rozliczenia przed 30 kwietnia – mogli z niej skorzystać. W tym roku fiskus zmienił zasady na korzyść podatnika i także po 30 kwietnia, podatnicy mogą rozliczyć się wspólnie, jeśli wcześniej nie zaznaczyli tej preferencji podatkowej.

Jeśli wcześniej nie miałeś czasu na rozliczenie PIT i Twoja deklaracja PIT-37 lub/i PIT-38 została zaakceptowana automatycznie w usłudze Twój e-PIT, to możesz jeszcze złożyć korektę w programie e-pity. Sprawdź, czy możesz zmniejszyć kwotę niedopłaty podatku lub zwiększyć kwotę do zwrotu

Zgodnie z prawem, deklarację roczna można korygować aż do zakończenia okresu przedawnienia. Z reguły jest to okres 5 lat licząc od końca roku, w którym składane było zeznanie PIT. Oznacza to, że korektę do rozliczenia rocznego za 2018 rok można składać aż do końca 2024 roku.

Korekta PITRozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITUlga rehabilitacyjnaUlga na dzieciPIT-37PIT-36