Do kiedy można złożyć korektę PIT za 2018 rok?

Katarzyna Sudaj

Z końcem kwietnia 2019 roku minął okres rozliczeń podatku dochodowego za 2018 rok. Jednak zmian w zeznaniu PIT za 2018 rok można dokonywać jeszcze przez ponad 5 lat, czyli bardzo długo.

Korektę można złożyć również przed 30 kwietnia, czyli przed upływem terminu rozliczenia zeznania PIT. Oczywiście, gdy wcześniej została przesłana do urzędu skarbowego pierwsza wersja rozliczonej deklaracji PIT, a teraz podatnik chce wprowadzić jakieś zmiany w zeznaniu.

Z jakiego powodu składa się korektę deklaracji PIT?

Jeśli po złożeniu deklaracji podatkowej PIT podatnik zorientuje się, że popełnił jakiś błąd w zeznaniu albo zapomniał odliczyć jakiejś ulgi (np. znalazł zaległą fakturę za leki odliczaną w ramach ulgi rehabilitacyjnej), to ma prawo ponownie wypełnić właściwy druk PIT, tym razem zaznaczając, że jest to „korekta zeznania”.

Do 31 maja możesz dodać lub zmienić OPP dla 1% podatku w usłudze Twój e-PIT

W tym roku po raz pierwszykorekta deklaracji umożliwia także skorzystanie z preferencyjnych form rozliczenia podatkowego np. wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W poprzednich latach tylko ci podatnicy, którzy wybrali taką formę rozliczenia przed 30 kwietnia – mogli z niej skorzystać. W tym roku fiskus zmienił zasady na korzyść podatnika i także po 30 kwietnia, podatnicy mogą rozliczyć się wspólnie, jeśli wcześniej nie zaznaczyli tej preferencji podatkowej.

Jeśli wcześniej nie miałeś czasu na rozliczenie PIT i Twoja deklaracja PIT-37 lub/i PIT-38 została zaakceptowana automatycznie w usłudze Twój e-PIT, to możesz jeszcze złożyć korektę w programie e-pity. Sprawdź, czy możesz zmniejszyć kwotę niedopłaty podatku lub zwiększyć kwotę do zwrotu

Zgodnie z prawem, deklarację roczna można korygować aż do zakończenia okresu przedawnienia. Z reguły jest to okres 5 lat licząc od końca roku, w którym składane było zeznanie PIT. Oznacza to, że korektę do rozliczenia rocznego za 2018 rok można składać aż do końca 2024 roku.

Korekta PITRozliczenie roczne Wspólne rozliczenie PITUlga rehabilitacyjnaUlga na dzieciPIT-37PIT-36