Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Coraz mniej osób będzie mogło przekazać 1,5% podatku lokalnym OPP

Katarzyna Sudaj

Ostatnie zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu, jak podniesienie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i obniżenie do 12 procent podstawowej stawki podatku PIT spowodowały, że coraz szersza grupa osób zupełnie nie płaci zupełnie podatku dochodowego lub płaci go mniej. Są to głównie emeryci i renciści oraz osoby z dochodami rocznymi nie przekraczającymi 30 tys. zł. Pamiętamy hasło - emerytury do 2,5 tys. zł miesięcznie bez podatku.

Tak, są one bez podatku, bo 2,5 tys. zł brutto miesięcznie to 30 tys. zł brutto rocznie, czyli całe świadczenie mieści się w kwocie wolnej od podatku. To dobra wiadomość dla osób z tak niskimi przychodami. Ale ma ono też inne konsekwencje. 

Zupełne zwolnienie z podatków ma różnorakie konsekwencje

Niepłacenie podatków ma również swoje konsekwencje. Pozytywne, bo co miesiąc zostaje w portfelach tych osób wyższa pula gotówki. Ale i takie mniej przyjemne – bo skoro w trakcie roku nie płaciło się podatków, to przy rozliczeniu rocznym PITnie ma się już prawa do zwrotu podatku z tytułuulgi na leki lub nie ma się podatku, by móc z niego 1,5% przekazać na rzecz wybranej OPPnp. wspomóc leczenie dziecka sąsiadów z rodzinnej miejscowości czy lokalne schroniska dla zwierząt lub małe stowarzyszenia sportowe i kulturalne.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

>>> Ponad 600 tys. podatników straci możliwość korzystania z ulgi rehabilitacyjnej

W tym roku bardzo mocno zmaleje ilościowo grupa Polaków, którzy mogli dysponować 1,5% podatku ze swoich PIT. Do tej pory większość organizacji pożytku publicznego funkcjonowała z drobnych, ale licznych datków. Teraz zostały one pozbawione tych najmniejszych („najbiedniejszych”) darczyńców.

Czy 1,5% zamiast 1% podatku uratuje OPP?

Już rok temu i wcześniej OPP podnosiły larum, że te zmiany podatkowe pozbawią ich środków na realizowanie celów statutowych, którymi się działania pożytku publicznego. Rozważane były różne możliwości. Ostatecznie rząd zdecydował o zwiększeniu kwoty z 1 do 1,5 procent podatku, który ze swojego PIT może przekazać dla OPP dany podatnik. Oznacza to, że waga tej sprawy została przesunięta z bardzo licznego grona najbiedniejszych podatników (o których sile decydowała ich ogromna liczba – każdy mógł dorzucić swój „wdowi grosz”), w kierunku węższej grupy lepiej zarabiających osób, które mogą w ramach 1,5% podatkuprzekazać większe sumy pieniężne. A wszystkich zaniepokojonych tym, że sektor OPP straci na tegorocznych rozliczeniach podatkowych – uspokaja Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi przysłanej do Państwowej Agencji Prasowej (PAP) resort finansów zapewnia, że według ich szacunków OPP w tym roku otrzymają o ponad 210 mln zł więcej niż w rok poprzednim.

Prawie 16 mln Polaków wspierało OPP drobnymi kwotami

W ilości siła. Efekt skali – jak określają to ekonomiści. Zeszłoroczne podsumowanie akcji 1% podatku z PIT dla OPP mówi nam, że 15,9 mln podatników przekazało swój 1 procent podatku dla OPP. Średnia kwota wynikająca z odpisu w PIT wynosiła 70 zł! Ale dzięki ogromnej ilości podatników efekt tego wsparcia dla działań OPP wyniósł ponad miliard złotych w 2022 r.

Teraz będzie zdecydowanie mniej podatników, o których będzie trudniej walczyć OPP. Do których będzie trudniej dotrzeć i zdecydowanie większą siłę przebicia mogą mieć największe, ogólnopolskie OPP, które i tak zgarniają największą pulę środków z tego miliarda złotych trafiających do OPP. Czy to będzie być albo nie być dla małych lokalnych stowarzyszeń i fundacji OPP?

Sprawdź największych beneficjentów 1 % podatku dla OPP. Która z OPP dostaje najwięcej?

1 procent dla OPPPodatek PITKwota wolna od podatkuRozliczenie roczne