Złożyłeś korektę PIT 2023? Poczekasz dłużej na zwrot podatku

Do 31 stycznia 2023 roku do Urzędów Skarbowych wpłynęły złożone w formie elektronicznej deklaracje podatkowe PIT-11 zawierające informację o zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych i wysokości potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast do dnia 28 lutego 2023 roku deklaracje te powinny zostać doręczone przez płatników podatnikom. Czy można otrzymać PIT mailem oraz co zrobić kiedy nie otrzymaliśmy druku? - wyjaśnia ekspert Adam Ciulkiewicz, radca prawny z kancelarii Graś i Wspólnicy
Od kilku lat często pracodawcy udostępniają deklaracje PIT mailem lub w elektronicznych systemach kadrowych. PIT wysyłany jest również pocztą. Trzeba pamiętać, że płatnik ma obowiązek doręczenia deklaracji do końca lutego. I tu warto wskazać, że zwrot „doręczone” jest o tyle dyskusyjny, iż art. 39 ust. 1 ustawy o PIT nie zawiera sformułowania o obowiązku posiadania przez płatnika potwierdzenia doręczenia. Przesłanie w formie elektronicznej (email) jako najbardziej popularne i najwygodniejsze doczekało się szeregu orzeczeń interpretujących taką potrzebę i tak:
W wyroku WSA w Poznaniu z dnia 26 lipca 2018 r., I SA/Po 418/18 stwierdzono:
Skoro ustawodawca w przepisie art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posługuje się jedynie pojęciem "przesłania" bez dalszego uściślenia, co ewentualnie wchodziłoby w jego zakres, to z całą pewnością nie musi ono oznaczać nałożenia na płatnika obowiązku legitymowania się dowodem doręczenia podatnikowi deklaracji. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, jeżeli chodzi o formę doręczenia PIT-11 pracownikom. Mowa tutaj o interpretacji nr 0115-KDIT2.4011.9.2019.1.HD z dnia 18.12.2019 roku.
W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 maja 2021 r., II FSK 3716/18 uznano natomiast:
Przepisy prawa nie stoją na przeszkodzie temu, by przekazanie deklaracji podatnikowi przez płatnika nastąpiło za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o ile zachowano wzór deklaracji. Opatrzenie wiadomości bezpiecznym podpisem elektronicznym pozwoli zweryfikować, czy została sporządzona przez upoważniony podmiot. Ponadto to płatnika obciąża ciężar dowodu wykazania doręczenia takiej deklaracji podatnikowi. W razie wątpliwości, płatnik przedstawi elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości elektronicznej.
Natomiast utarta linia interpretacji Dyrektora KAS wskazuje, iż przekazywanie pracownikom za ich zgodą informacji PIT-11 za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, tj. na wskazany przez nich adres e-mai,l w formie pliku w formacie PDF opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, bez potwierdzenia doręczenia PIT-11, stanowi realizację nałożonego na Wnioskodawcę obowiązku, jako płatnika, określonego w art. 39 ust. 1 i art. 42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego, bezpieczniejsze w aspekcie art. 180 i ordynacji podatkowej jest zatem zarówno dla płatnika, jak i podatnika przyłożenie należytej wagi do zabezpieczenia dowodów nadania i doręczenia (większość poczt email ma przecież opcję żądania potwierdzenia doręczenia) oraz zgody lub nawet wyboru przez podatnika sposobu doręczenia deklaracji.
Źródło: shutterstock
Pamiętać jednak musimy, że zawiadomienie KAS również nie zwalnia nas obowiązku złożenia deklaracji podatkowej, dlatego jeśli okaże się iż deklaracji nie otrzymaliśmy, a co gorsza nie ma jej również KAS, jedynym rozwiązaniem jest samodzielne zgromadzenie dokumentacji i przygotowanie zeznania rocznego bez PIT-11. W tym celu warto skorzystać z samej umowy, „pasków wynagrodzeń”, wyciągów bankowych, czy deklaracji ZUS (RMUA).
Analogiczna jest oczywiście sytuacja, kiedy mając dochody z różnych umów, PIT-11 otrzymaliśmy tylko od części płatników. Konieczne jest wówczas zsumowanie dochodu w deklaracji rocznej ze wszystkich źródeł dochodu. Samo dokonanie rozliczenia rocznego nie rozwiązuje jednak problemu, ponieważ jeśli okaże się, iż płatnik nie dokonał zgłoszeń lub nie wpłacił pobranych zaliczek podatkowych i składek, musimy przygotować się na dłuższe wyjaśnienia.
Autor: Adam Ciulkiewicz, radca prawny z kancelarii Graś i Wspólnicy
PIT-11Rozliczenie roczneTwój e-PITPłatnik PIT