Chcesz skorzystać z ulgi dla rodzin 4+? Uważaj na nowy druk PIT-DZ

Iwona Maczalska

Już od stycznia 2023 roku podatnicy będą mogli uwzględnić w swojej deklaracji PIT tzw. ulgę 4+. Jeżeli jednak z niej skorzystają, dla celów rozliczenia rocznego zobowiązani będą złożyć informację o dzieciach, których posiadanie uprawnia do ulgi. W przypadku niektórych rodziców konieczne będzie złożenie dodatkowego druku PIT-DZ.

» Nowa deklaracja podatkowa PIT-DZ do rozliczeń za 2022 rok. Dla kogo?

W PIT za 2022 rok podatnik będzie mógł skorzystać z nowych ulg i rozliczeń. Niektóre z nich skierowane są dla rodzin, inne wyłącznie do przedsiębiorców. Jedną nowych z ulg skierowanych dla rodzin jest ulga 4+. Aby jednak ją rozliczyć konieczne będzie wypełnienie nowego druku PIT-DZ w terminie do 2 maja 2023 roku. Kto będzie zobowiązany do wypełnienia nowego druku?

» Ulga podatkowa 2022-2023

PIT-DZ dla rodzin 4+

Źródło: shutterstock

Ulga 4+ na druku PIT-DZ

Nowy druk służący rozliczeniu ulgi dla rodzin 4+ został już udostępniony na stronie Ministerstwa Finansów. W informacji PIT-DZ należy wskazać liczbę dzieci, ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów imiona, nazwiska i daty urodzenia czworga dzieci. Druk ten służy potwierdzeniu prawa rodzica do rozliczenia tzw. ulgi 4+ w PIT.

PIT-DZ  nie dla każdego rodzica

Rozliczając ulgę dla rodzin 4+ warto pamiętać, że druk ten nie jest sam w sobie zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu. Służy jedynie podaniu danych faktycznych, które potwierdzą nasze prawo do ulgi. Ale uwaga! Nie każdy podatnik zobowiązany jest dołączać PIT-DZ do swojego zeznania PIT-37. Jeżeli podatnik rozlicza również ulgę prorodzinną na 4. dzieci, informację o nich wskazuje w druku PIT-O. Nie musi wiec dodatkowo składać PIT-DZ.

PIT-DZ skierowany jest m.in. do podatników, którzy w swojej deklaracji PIT nie rozliczyli ulgi prorodzinnej, bądź rozliczyli ją np. wyłącznie na jedno dziecko. Celem udowodnienia prawa do skorzystania z ulgi 4+, zobowiązani są do swojej deklaracji PIT złożyć osobno załącznik PIT-DZ. Oznacza to, że PIT-DZ składają wszyscy rodzice, którzy do swojego PIT 2023 nie dołączali załącznika PIT-O. Jeśli PIT-O został dołączony wówczas PIT-DZ nie musi być składany. 

Ulga dla rodzin 4+ (PIT-0 dla rodzin) - kto może z niej skorzystać?

Za sprawą znowelizowanych przepisów Polskiego Ładu rodziny posiadające co najmniej czwórkę dzieci mogą skorzystać z tzw. ulgi dla rodzin 4+. Dzięki niej każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego zarobki z tej pracy wynoszą do 85 528 zł nie zapłaci ani złotówki PIT. To jednak nie wszystko. Za sprawą nowych przepisów ulga dla rodzin 4+ będzie przysługiwała za cały rok, nawet gdy 4 dziecko urodzi się pod koniec roku. Więcej na ten temat w artykule ,, Ulga 4 plus dla rodzin PIT-DZ”.

 

Polski ŁadOdliczenia w PITUlga na dzieciPodatek PITPIT-37PIT-36